Sprievodca svetom cestovania - otvor myseľ, spoznaj svet

Vyrobte si svoj vlastný domáci parfum

3.91K 0

Svet naokolo seba vnímame rôznymi zmyslami a čuch je jedným z nich. Špecifické vône môžu byť pre nás omamné, osviežujúce, podmanivé, luxusné a zmyselné. Často si ale pre tento voňavý prepych chodíme do drahých obchodov a supermarketov, kde nás od ich kúpy nakoniec odradí závratná suma. Na základe našich tipov a odporúčaní si však môžete podobný alebo ešte lepší parfum vyrobiť aj doma.

Aj takáto domáca kozmetika z vysoko kvalitných éterických olejov, má priaznivý vplyv na ľudské telo, môže podporovať vaše zdravie a zlepšovať náladu. Éterické oleje tiež „prebudia“ ochranné mechanizmy v bunkách ľudských tkanív, čo znamená, že môžu byť nielen veľmi príjemné, ale aj užitočné.

Ako si vyrobiť parfum vlastnými rukami?

Prakticky všetko, čo je potrebujete na výrobu parfumov vlastnými rukami, sú:

  • kvalitné éterické oleje;

  • základný olej alebo alkohol s destilovanou vodou;

  • nádoba na skladovanie parfumov;

  • miska na miešanie;

  • testovacie prúžky;

  • pipety.

No a samozrejme, pre vytvorenie svojej vlastnej jedinečnej vône budete potrebovať inšpiráciu, predstavivosť a určité znalosti.

Pred samotnou výrobou parfumov je tiež potrebné všetky nádoby umyť a osušiť, čo sa dá urobiť v rúre pri 110 ° C.

Pohrajte sa s vôňou

Začať by ste mali úvodom do teórie. Vyberte si z niekoľkých éterických olejov, ktoré môžu vytvoriť kompletnú kompozíciu a dať určitý dôraz na váš parfum. Najprv sa pokúste predstaviť si náladu, emócie alebo dojem, ktorý touto vôňou vytvoríte.

Postupnou asociáciou si vyberte éterické oleje, ktoré sa vám zdajú vhodné. Napríklad na vyjadrenie jarnej nálady si môžete vybrať čerstvé príchute, ako je bergamot, citrónová tráva a neroli.

Ak si chcete overiť, ktorá kombinácia sa vám páči najviac, na testovacie prúžky kvapnite z každého dostupného oleja (nezabudnite si ich podpísať, aby nedošlo k zámene). Potom môžete tieto vône medzi sebou kombinovať.

Vyberte si intenzitu vône

Po výbere éterických olejov si musíte stanoviť množstvo každej zložky. Napríklad, ak máte radi harmančekový a levanduľový olej, musíte vedieť v akom pomere by sa mali pridať do zmesi?

Ak chcete vytvoriť vyváženú chuť, musíte zmiešať 1 kvapku rumančekového éterického oleja a 4-8 kvapiek levanduľového oleja. Vyskúšajte tento pomer, jedná sa o veľmi zaujímavý experiment, ktorý vám pomôže pochopiť, ako si zvoliť správny pomer.

Napíšte si recept

Pri skúšaní rôznych kombinácií si nezabudnite napísať, ktorá sa vám páči. Dávajte si medzi testovaním prestávky! Miešajte a pozorujte, čo vás najviac zaujalo.

Od olejov po parfumy

Hlavným rozdielom medzi zmesou éterických olejov a parfumov je pridanie základného oleja alebo alkoholu, ktoré pomáhajú harmonizovať zmes a uľahčujú jej použitie ako parfumu.

Parfumy na báze oleja sú vytrvalejšie, ale obmedzujúce. Koncentrácia éterických olejov v zmesi by nemala prekročiť 10 %. Takže na 10 ml základného oleja môžete pridať 15 – 20 kvapiek éterických olejov.

Po zmiešaní éterických olejov a základného oleja je možné parfum používať okamžite, ale je lepšie nechať ho stáť dva týždne. Ako základný olej môžete použiť jojobový olej, mandľový olej alebo akýkoľvek iný olej bez vône.

Parfumy na báze alkoholu sú nasýtené, ale rýchlejšie prchajú. Po zmiešaní ingrediencií musia ešte stáť na tmavom mieste od 2 týždňov do 3 mesiacov. Zároveň sa pravidelne, každé 2-3 dni, musia pretrepávať. Tieto parfumy sa však na rozdiel od oleja dajú aplikovať na odevy a vlasy.

V tradičných alkoholových destilátoch sa zmieša 15 až 30 % éterických olejov, 70 až 85 % etanolu a 0 až 10 % destilovanej vody.

V parfumovanej vode je vôňa ľahká, zmieša sa 10 – 15 % éterických olejov, 70 – 80 % etylalkoholu a 5 – 20 % destilovanej vody.

V toaletnej vode sa mieša 5 až 10 % éterických olejov, 75 až 85 % etylalkoholu a 5 až 20 % destilovanej vody.

Aby ste dostali z celej zmesi kvalitný parfum, nalejte do nádoby správne množstvo základného oleja alebo alkoholu a destilovanej vody a pridajte doň éterické oleje v nasledujúcom poradí: základná látka s najväčším obsahom (alkohol lebo olej) a potom éterické oleje a destilovaná voda.

Parfum prikryte vekom a dobre pretrepte. Parfumy na báze oleja sa môžu použiť okamžite.

Predchádzajte nehodám

Čím viac éterických olejov je vystavených svetlu a vzduchu, tým rýchlejšie strácajú svoju chuť, preto je veľmi dôležité ich správne uchovávať a používať. Tu je niekoľko tipov, ako si udržať vôňu a bezpečnosť používania parfumov a éterických olejov:

  • Parfum a éterické oleje skladujte v obaloch z tmavého skla, chránených pred priamym slnečným žiarením.

  • Ihneď po použití esencií obal zatvorte. Teplo, svetlo, kyslík a vlhkosť môžu viesť k zhoršeniu ich vlastností.

  • Majitelia citlivej pokožky by si mali pred použitím parfumov a éterických olejov najprv preveriť výskyt alergických reakcií .

  • Éterické oleje v čistej forme sa nemôžu nanášať na pokožku. Najprv sa musia zmiešať s olejom (napríklad jojobovým alebo mandľovým) alebo alkoholom a až potom aplikovať.

  • Pri miešaní éterických olejov používajte sklo alebo keramické riady.

  • Pri správnom skladovaní si éterické oleje zachovávajú svoju integritu jeden rok po otvorení.

  • Počas tehotenstva by sa éterické oleje mali používať veľmi opatrne.

  • Pre deti by sa éterické oleje mali používať s veľkou starostlivosťou a v malom množstve.

Napíšte komentár

Your email address will not be published.