Je to všetko nádherné a krásne, keď máte doma najmodernejší nábytok, množstvo „vychytávok“ a najmodernejších trendov. Ešte krajšie to bude v štýlovom oblečení, ktorého sa niekedy nevieme doslova „nabažiť“. Keď sa už ale pozrieme na skládky odpadu, ktorý vyprodukujeme iba za jeden rok, je desivé, aká hromada nevyužitej a často v prostredí toxickej hmoty, zaberá obrovskú časť priestoru, ktorý by sa dal využiť na oveľa príjemnejšie veci a bez vážneho dopadu.
Nehovoriac o globálnom otepľovaní, ktoré má s tvorbou škodlivých látok a neuvedomelým životným štýlom väčšiny z nás veľa spoločného. Na zmenu klimatických podmienok tak už nebudeme musieť dlho čakať a nezvyklé formy prejavov počasia zanechajú za sebou obrovskú stopu.
Môžeme dúfať v zlepšenie?
Je ťažké ľuďom vysvetliť, aby využívali skutočne potrebné veci. Pokrok a vymoženosti modernej doby so sebou prinášajú aj množstvo odpadu v podobe plastu, ktorého reálne využitie ani moc nie je. Každá jedna vec je pre istotu dvakrát zabalená v plastovom obale.
No ani to, čo denne na sebe nosíme, nie je na tom lepšie. Vedeli ste, že hneď po ropnom priemysle je ten odevný najviac znečisťujúcim odvetvím? Čo s tým môžeme urobiť ako jednotlivci? Tu je niekoľko tipov na zníženie vplyvu nášho oblečenia na životné prostredie.
Myslite na kvalitu oblečenia a budete ho potrebovať menej
Mnohí to považujú za ohromujúce, že si môžu kúpiť tričko za rovnakú cenu ako bagetu alebo sendvič! Keď sa vám ale po niekoľkých praniach rozpadne, presvedčíte sa, že vám poskytlo ešte menšie potešenie ako obložený rožok, ktorý vás dobre nasýtil.
Okrem kvality výrobku si všímajte aj jeho štítok, a to, kde bolo napríklad oblečenie vyrobené. Nie vždy potrebujete úplne nové veci, siahnite po výpredajoch v bazare. Princípy „zero waste“ sú dnes asi známe každému z nás a aj prístupom k výberu oblečenia sa môžeme podieľať na eliminovaní škodlivého vplyvu na Životné prostredie.
Prírodné alebo umelé?
Rozhodujúci je samozrejme materiál, ktorý často končí v koši a prírode. Je ale otázne, či je lepšia syntetika alebo niečo viac prírodné. Produkcia bavlny využíva podľa WWF ohromujúce množstvo vody, škodlivých hnojív a pesticídov.
Polyester je ďalší problém, pretože mikrovlákna pri praní, vstupujú do našich vodných systémov. Rovnako aj farbenie tkanín má vplyv na pracovníkov a životné prostredie. Nebudeme hovoriť o detskej práci a iných závažných problémoch, ktoré s tým všetkým súvisia.
Takže to najlepšie, čo môžete pre seba a záchranu životného prostredia v tejto súvislosti urobiť, je poškodené veci opraviť a kreatívne ich využiť. Prípadne sa viac zaujímať o to čo, a ako často kupujete, čo sa samozrejme netýka len oblečenia.