Sprievodca svetom cestovania - otvor myseľ, spoznaj svet

Ako si zo zimnej dovolenky odniesť čo najlepšie fotky?

779 0

Za necelé 3 týždne začínajú jarné prázdniny v prvých krajoch, ktorými tento rok budú banskobystrický, žilinský a trenčiansky kraj. Najmä rodiny so školopovinnými deťmi tak vyrazia možno poslednýkrát počas tejto sezóny za snehom. Nielen pre ne máme niekoľko tipov, ako si zo zimnej dovolenky priniesť čo najlepšie fotky.

Moderné smartfóny sú fajn, ale fotoaparát úplne nenahradia

Prvoradá je technika. V súčasnosti je v dobrých svetelných podmienkach možné spraviť veľmi dobré fotky aj lepším smartfónom a to dokonca aj v prípade, že si plánujete najlepšie zábery vytlačiť pomocou tlačiarne a atramentovej náplne HP 300 a ďalších. Ale ak máte obstojný fotoaparát, máte výhodu a nielen v kvalite snímok. Napríklad prítomnosť hľadáčika môže byť počas veľmi jasného a zasneženého dňa v horách veľmi užitočná.

Korekcia expozície do plusu

Výhodou fotoaparátu je aj to, že spravidla s ním máte snímky pod väčšou kontrolou. A pri fotografovaní v zasneženej krajine sa to hodí. Prečo? Aj keď moderné fotoaparáty a smartfóny dokážu aj v automatickom režime robiť dobré fotky, zasnežená krajina (a teda príliš veľa bielej v zábere) je jedna zo situácií, v ktorej si často nevedia poradiť a snímku príliš podexponujú. Preto treba využiť možnosť nastavenia korekcie expozície a nastaviť ju do plusu (začať môžete na +1 EV a prípadne nastavenie doladiť podľa aktuálnych podmienok).

Na svahu foťte zboku alebo mierne zvrchu

Keďže zimnú dovolenku si mnohí nevedia predstaviť bez zimných športov, je pravdepodobné, že si budete chcieť odniesť skvelé fotky aj zo svahu. Aby takéto fotky nevyzerali plocho, namiesto fotenia do kopca foťte objekty zboku, prípadne z pozície kúsok nad objektom.

Pripravte sa na vplyv počasia

Počítať treba aj s tým, že mrazivé počasie bude vplývať na vašu techniku. Najdôležitejšie je mať aspoň jednu náhradnú batériu do fotoaparátu, keďže v mrazoch sa aj batérie v elektronike rýchlejšie vybíjajú. A tiež sa vám zíde handrička alebo niečo iné na utretie zahmleného objektívu.

A čo ďalej? No predsa vyrazte do hôr a foťte! Uvidíte, že ak využijete naše tipy, budete mať zo zimnej dovolenky toľko skvelých záberov, že vám nebudú stačiť náplne HP vo vašej tlačiarni. Pripravte sa na to, že budete dopĺňať zásoby!

Zdroj obrázka:

Autor: May_Chanikran / Stock.adobe.com