Sprievodca svetom cestovania - otvor myseľ, spoznaj svet

5 globálnych problémov, ktoré nás ženú do záhuby

1.04K 0

Život je krásny, no niektoré zmeny v ňom ho dokážu razantne ovplyvniť. Mnohé z nich záporne a iné kladne. Živly, technologické výdobytky modernej doby a civilizačné ochorenia s nami nemusia mať naozaj žiadne zľutovanie. „Dobrým“ varovaním nám môže byť aj 5 celosvetových problémov.

1. Zemetrasenie

Otrasy zeme sú na dennom poriadku. Niektoré z nich necítime a iné sa zasa postarajú o obrovský rozruch a často aj skazu. Príkladom je India, Čína, Haiti, čo je kratučký zoznam, ktorý určite nekončí.

Zemetrasenie je nebezpečné samo o sebe, no oveľa horší dopad môže mať, ak spôsobí tsunami alebo povodeň. Pripraviť sa na takéto pohromy je dnes naozaj potrebné, čo je možné vďaka seizmometrom, ktoré pomáhajú prípadné zemetrasenie zaznamenať, predpovedať a vyhnúť sa strate miliónov ľudských životov.

2. Nedostatok zdrojov energie

Možno si myslíte, že máme slnko a vietor. Sú to lacné formy získavania energie, ale majú aj svoje nevýhody, keď vietor nefúka alebo slnko nesvieti, nefungujú. To potom obmedzuje množstvo energie, ktorou nás tieto zdroje môžu zásobovať.

Oveľa efektívnejšie sú stále batérie. Zdroje energie, ktorý sa dajú jednoducho skladovať a prenášať. Aj tu ale treba hľadať riešenie, ktoré je k prírode a životnému prostrediu viac šetrné. Mnohé nerecyklované batérie sú pre prírodu ďalšou katastrofou.

3. Znečistenie oceánov

Možno nejde o žiadnu konkrétnu vec, no súčasť spoločnosti, ktorá sa nás všetkých bytostne týka! Oceán sa stal obrovským odpadkovým košom. Na jeho dne nájdete pneumatiky, plastové fľaše, tašky a iné rôzne odpadky.

Tento, často toxický materiál ale spôsobuje otravu vtákov, rýb a nakoniec aj ľudí. Čistenie môže trvať niekoľko desiatok rokov, pretože stovky miliónov ton plastov sa len tak zo dňa na deň predsa nestratí. Ďalšia katastrofa, ktorú mnohí neberieme vôbec vážne.

4. Doprava

Dostať sa z jedného na míle vzdialeného miesta na druhé je dnes doslova „hračka“. Cena takéhoto pohodlia je ale privysoká. Škodlivé látky, sadze, častice a emisie z výfukových plynov sa dostávajú do ovzdušia, ktorý dýchame. Mnohé z nich sú ešte k tomu vysoko karcinogénne.

5. Civilizačné ochorenia

Ak si myslíte, že záhuba ľudstva je iba o vojnách, násilí a terore, možno budete prekvapení, že svoj život si skracujeme a ničíme často aj sami. Obezita a nádorové ochorenia sa radia k najzávažnejším civilizačným ochoreniam, ktoré sa starajú o úbytok obyvateľstva vo veľkom množstve.

Pristupujte k svojmu zdraviu zodpovedne a snažte sa ho udržiavať v čo najlepšej kondícií, pretože už tak je tu dosť iných a negatívnych faktorov a vplyvov, ktoré ho bezprostredne ohrozujú.

Napíšte komentár

Your email address will not be published.