V miestach, kde trávime väčšinu svojho času, sa veľmi často vyskytujú škodlivé látky, ktoré sa koncentrujú aj vo vzduchu. Rôzne chemické zlúčeniny sa k nám dostávajú použitou farbou, plastmi, kobercami, čistiacimi prostriedkami, ako aj množstvom stavebných materiálov. Odstrániť ich z našej blízkosti len tak jednoducho vždy nemôžeme a jedinou možnosťou ostáva prečistenie vzduchu konkrétnymi spôsobmi.
V našom článku vám predstavíme najlepšie izbové rastliny, ktoré NASA odporúča na čistenie vzduchu na vesmírnych staniciach.
Formaldehyd, ktorý sa dostáva do ovzdušia kobercami, záclonami, lepidlami a farbami. Benzén, ktorý sa uvoľňuje z plastov, syntetických vlákien, mazív, gumy, pesticídov a Trichlóretylén, ktorý je obsiahnutý v odstraňovačoch farieb, čistiacich prostriedkoch na koberce, lepidlách – dokážu ovzdušie a atmosféru v interiéri veľmi silno zaťažiť.
Našťastie má príroda samočistiace mechanizmy. Veľa rastlín, ktoré veľmi dobre čistia vzduch a prirodzene odstraňujú znečisťujúce látky.
Pozor: Na každých 10 m2 priestoru musí byť aspoň jedna izbová rastlina v kvetináči s priemerom 15 cm alebo viac. Ak sú v dome deti alebo domáce zvieratá, pred zakúpením každej rastliny je potrebné najprv zistiť, či pre ne konkrétny druh nepredstavuje nebezpečie. Poďte sa spolu s nami pozrieť na tie, ktoré odporúča aj NASA.
1. Spathiphyllum – Lopatkovec
Prvá a veľmi dobre známa rastlina, ktorá skutočne dobre čistí vzduch. Aby sa však maximalizovala jej účinnosť, musí sa z lístia odstrániť prach. Pozoruhodným doplnkom tejto nádherne zelenej rastliny sú zaujímavé kvety.
Starostlivosť: Spathiphyllum miluje tieň, netoleruje jasné svetlo a vyžaduje si vysokú vlhkosť. Pôda by mala byť mierne vlhká, na jar a v lete ju možno polievať tekutým univerzálnym hnojivom.Eliminuje: formaldehyd, benzén, trichlóretylén, xylén, amoniak a ďalšie.
2. Dracena
Má vo svojom sortimente niekoľko druhov a vždy sú to rastliny rôznych tvarov a veľkostí. Voňavá Dracana „Massangeana“ dosahuje výšku 1,5 ma má na listoch krásny žltý pás. Dracena Marginata – je zasa jednou z najbežnejších odrôd draceny, ktorá môže dosiahnuť výšku až 3 m, pripomína miniatúrnu palmu, ktorá dodá vášmu interiéru aj nádych trópov.
Starostlivosť: Rôzne typy dracén sa od seba líšia. Pred nákupom si prezistite o nej všetky informácie. Pôda by mala byť vlhká, ale nie mokrá. V lete a na jar môžete hnojiť univerzálnym tekutým hnojivom.
Eliminuje: formaldehyd, xylén, toluén, benzén a trichlóretylén.
3. Bambusová palma
Je elegantným izbovým kvetom, ktorý dokáže zachrániť situáciu aj počas vykurovacieho obdobia. Dorastá do výšky jedného až dva metre a vypúšťa do vzduchu veľmi veľa vlhkosti a čistejšieho vzduchu. Pre niekoho však môže byť náročnejšia na starostlivosť.
Starostlivosť: Aj keď táto palma miluje jasné svetlo, nemala by sa umiestňovať na priame slnečné miesto. Pôda by mala byť vlhká a počas leta je lepšie ju hnojiť tekutým univerzálnym hnojivom.
Odstraňuje: formaldehyd, benzén, oxid uhoľnatý, xylén, chloroform a ďalšie znečisťujúce látky.
4. Epipremnum – Potosovec
Nenáročný vinič, dosahujúci dĺžku 1,8 – 2,4 m. Epipremnum zlatý je jednou z najúčinnejších izbových rastlín, ktoré čistia vzduch. Možno ju poznáte z čias starých mám, no veľkej obľube sa teší aj v súčasnosti.
Starostlivosť: Epipremnum rastie v akomkoľvek svetle, ale nepáči sa mu priame slnečné miesto. Keď je zem na dotyk suchá, je potrebné rastlinu zaliať. Ak je izbová rastlina príliš dlhá, je lepšie ju hnojiť univerzálnym tekutým hnojivom.
Odstraňuje: formaldehyd, xylén, toluén, benzén, oxid uhoľnatý a iné znečisťujúce látky.
5. Figovník – Fikus
Vo voľnej prírode dosahuje tento strom výšku 3 – 4 m, o čom sa môžete v reálne presvedčiť na letnej dovolenke v Turecku. Listy rastlín sú zvyčajne široké, tmavo zelené a lesklé. Často sú skrútené okolo kmeňa a vytvárajú zaujímavé zložité tvary. Testy ukázali, že fikus je obzvlášť účinný pri odstraňovaní formaldehydu zo vzduchu.
Starostlivosť: Rastlina najlepšie rastie v jasnom rozptýlenom svetle. Polievanie by malo byť mierne po vyschnutí pôdy. Dusíkové hnojivá sa aplikujú mesačne a počas rastu. Malé zrezanie môže byť pre zmenšenie veľkosti stromu potrebné. Listy je nutné pravidelne utierať od prachu.
Odstraňuje: oxid uhoľnatý, formaldehyd, trichlóretylén a iné znečisťujúce látky.
6. Sansevieria – „Svokrin jazyk“
Odolná, dobre známa a vytrvalá izbová rastlina. Má mäsité, tvrdé, dlhé, tmavo zelené listy s horizontálnymi, svetlejšími pruhmi.
Starostlivosť: Uprednostňuje jasné svetlo. Vyžaduje počas rastu miernu zálievku, no až v momente, keď je vrchná vrstva pôdy suchá. V zime by malo byť zalievanie obmedzené, v lete sa odporúča hnojiť univerzálnym tekutým hnojivom.
Odstraňuje: formaldehyd a ďalšie znečisťujúce látky.Ako ste sa mali možnosť presvedčiť, mnohé izbové rastliny môžu výrazne zlepšiť kvalitu ovzdušia a môžu z priestoru urobiť skutočne útulný a pohodlný domov. Starostlivosť o tieto rastliny si samozrejme vyžaduje čas a úsilie, ktoré sa ale pretransformuje do podoby pokojnej atmosféry a nezameniteľného pohodlia, ktoré si užívate tak dlho ako len chcete.