Sprievodca svetom cestovania - otvor myseľ, spoznaj svet

Doprava a ochrana životného prostredia

982 0

Kvalita ovzdušia je v katastrofálnom stave už roky, no aj napriek tomu podnikáme len malé kroky k jeho zlepšeniu. Uhlíková stopa je hlavným problémom životného prostredia. Neustále sa presúvanie z miesta na miesto a využívanie leteckej prepravy negatívne vplýva na životné prostredie. Žiaľ, prepravovať sa neprestaneme a ak chceme, aby sme zachovali prírodu aj pre ďalšie generácie, mali by sme sa zamerať na zníženie uhlíkovej stopy.

Ako je to s dopravou a ochranou životného prostredia?

Využívanie hybridov a áut s elektromotormi

Automobilový priemysel výrazne prispieva k zhoršeniu kvality životného prostredia. Áut je na cestách viac po kauze Dieselgate a dôvera nemeckej automobilky, ktorá má túto kauzu na svedomí, výrazne znížila. Ak sa áut nechceme vzdať, aspoň by sme mali pouvažovať nad kúpou áut, ktorá neznečisťujú ovzdušie karcinogénnymi látkami, ktoré sú súčasťou výfukových plynov.

Za takéto autá považujeme hybridy, resp. aj autá, ktorých súčasťou sú výkonnejšie elektromotory. Autá s elektromotormi neznečisťujú životné prostredie, pretože nevypúšťajú žiadne výfukové plyny, ktoré by znehodnocovali kvalitu ovzdušia.

Tieto autá sú síce drahšie, avšak ak vám to financie dovolia a chcete prispieť k skvalitneniu ovzdušia, mali by ste uprednostňovať autá s elektromotormi.

Oplatí sa vám vyskúšať aj carsharing. Viaceré slovenské mestá plánujú sprístupniť zdieľanie elektromobilov. Napríklad v Košisiach takéto niečo už funguje.

Využívajte autá len keď ho najviac potrebujete

Preplnené cesty, smog a nedýchateľný vzduch cez letné horúčavy nahrávajú práve elektrobicyklom alebo klasickým bicyklom. Autá vám odporúčame využívať len v tých najnutnejších prípadoch, na dlhšie trasy, kedy sa bez auta na dané miesto len ťažko dopravíte. Ak pracujete v meste, v ktorom aj bývate, investujte do kvalitného elektrobicykla, bicykla, kolobežky a elektrokolobežky. Ak predsa len pôjdete autom, chodievajte plné auto. Takto sa auto využije naplno a na cestách ubudne počet áut. Je smutné, že na cestách stretávame autá, kde je v aute len jeden človek – šofér.

Napíšte komentár

Your email address will not be published.