Sprievodca svetom cestovania - otvor myseľ, spoznaj svet

Dojčenská kolika a starosti s ňou spojené

1.1K 0

V tehotenstve si mnohé mamičky predstavujú, aké bude ich dieťa. Nielen však výzorovo, ale aj povahovo. Bude to plačlivé dieťatko, alebo prespinká v kočíku na prechádzke celý čas?

Mnohé mamičky, najmä však prvorodičky sa boja, aby ich dieťatko netrápili žiadne zdravotné problémy, s ktorými by bolo nutné navštíviť pediatra. Jedným z týchto problémov je aj dojčenská kolika, ktorá môže znepríjemniť život nielen deťom, ale aj ich matkám.

Aké sú prejavy dojčenskej koliky?

Dojčenská kolika sa prejavuje silným intenzívnym plačom dieťaťa v nepravidelných intervaloch. Matky majú problém svoje dieťatko utíšiť. Dieťatko trápia bolesti bruška a svoje pocity nevie vyjadriť inak ako plačom. Plač trvá dlho, niekedy aj niekoľko hodín.

Ako ale poznáte, že sa jedná o dojčenskú koliku? Okrem plaču si treba všímať, či dieťatko priťahuje nožičky k brušku. Ak áno, vtedy vám bude jasné, že sa jedná o dojčenskú koliku.

Dieťatko s pri dojčenskej kolike napína, naťahuje, nožičky priťahuje k brušku.

Kedy vás ale môže prekvapiť táto nepríjemnosť? Najčastejšie sa dojčenská kolika objavuje približne medzi druhým a tretím mesiacom. Je to však individuálne, môže sa objaviť aj u polročných detí.

Intolerancia laktózy

Veľkým problémom však môže byť skôr intolerancia laktózy, ktorá sa môže prejaviť aj u malých bábätiek. Aby sme si vedeli lepšie predstaviť, čo je to intolerancia laktózy, predstavte si, že pri tomto stave je v našom tele málo enzýmu laktáza, alebo naopak je ho priveľa. Intolerancia môže v črevách spôsobiť proces kvasenia, čo vedie automaticky k produkcii plynov a nadúvaniu. Tento stav však nie je trvalý. Musíte ho ale riešiť s pediatrom, ktorý vám poradí, ako postupovať a riešiť tento zdravotný problém.

Dojčenská kolika a intolerancia laktózy môžu potrápiť najmä prvorodičky. S príchodom druhého dieťaťa už ale budete vedieť, ako postupovať, aby sa váš drobček netrápil.

Napíšte komentár

Your email address will not be published.