Sprievodca svetom cestovania - otvor myseľ, spoznaj svet

Ako na rekonštrukciu kúpeľne

608 0

Rozhodli ste sa pre rekonštrukciu kúpeľne ale nechcete zostať len pri výmene skriniek, podlahy či obkladov na stenu? Kompletná rekonštrukcia si vyžaduje nie len čas ale aj financie. V závislosti od jej rozsahu sa odvíja postup akým by ste mali postupovať.

Rozsah rekonštrukcie

V každom dome a byte sa nachádzajú nosné steny. Pokiaľ máte túto stenu v kúpeľni a chcete do nej zasiahnuť obráťte sa na stavebný úrad. Tam vám povedia, či potrebujete stavebné povolenie alebo postačí ohlasovacia povinnosť.

Urobte tak aj v prípade ak neviete, či stena, ktorú chcete narušiť je nosná alebo nie. Pokiaľ máte v pláne len osadiť novú sanitu, vymeniť vodovodné batérie alebo položiť novú podlahu behanie po úradoch nie je potrebné.

Interiérový dizajnér

Využiť služby interiérového dizajnéra je dnes pomerne bežné. Aj v prípade, že zariaďujete kúpeľňu. Práve dizajnér vám môže navrhnúť interiér kúpeľne tak aby ste v nej mohli naozaj relaxovať a zároveň zachová jej funkčnosť. Navrhne vám typ vane, typ a rozloženie obkladačiek, osvetlenie a aj dekorácie, ktoré perfektne zapadnú do interiéru. Dbajte ale o to aby boli návrhy dizajnéra v súlade s technickými záležitosťami.

Zóny kúpeľne

V kúpeľni používate elektriku a aj vodu. Ide o pomerne nebezpečnú kombináciu. Umývadlové batérie alebo sprcha blízko elektrickej zásuvky nie sú dobrý nápad. Z toho dôvodu je dobré rozdeliť túto miestnosť na zóny a dopredu si rozmyslieť kde čo umiestnite. Žiadne zásuvky, osvetlenie a vypínače by ste nemali mať vo vnútri sprchy, vo vani alebo pod nimi.

Do vzdialenosti 60 cm od umývadla, vane a sprchového kúta môžete umiestniť elektrické spotrebiče vybavené prúdovým chráničom (osvetlenie, ventilátor,…).

Elektrické zásuvky a ďalšie spotrebiče je vhodné umiestniť do vzdialenosti väčšej ako 60 cm od vane, sprchy a umývadla.

Pokiaľ bývate v bytovke je dobré ak v rámci dobrých susedských vzťahov budete o rekonštrukcii dopredu informovať aj susedov. Ak bývate v rodinnom dome rekonštrukciou nikoho vyrušovať nebudete a môžete sa smelo pustiť do prerábky.