Sprievodca svetom cestovania - otvor myseľ, spoznaj svet

Rozhodli ste sa pre Tunis? Čoho by ste sa (ne)mali obávať?

987 0

Jar sa nám naplno rozbehla a o niekoľko týždňov tu budeme mať vo svojej plnej kráse leto. To znamená čas dovoleniek a odpočinku. Možností, kam sa vybrať túto sezónu máte niekoľko a opäť sa začínajú svetu a turizmu otvárať aj brány obávaného Tunisu alebo Egypta. Ak zvažujete výlet do tejto čisto moslimskej krajiny, máme pre vás niekoľko odporúčaní.

Nečakajte žiadny luxus

Navzdory všetkým ponukám, ktoré môžu znieť akokoľvek luxusne, nečakajte v tejto africkým slnkom zaliatej krajine žiadny veľký luxus. Ani s tými najlákavejšími ponukami katalógov sa stotožniť bežný Európan úplne nedokáže, a ak ste si mysleli, že na vašej ulici, v meste alebo obci je znečistené prostredie a neporiadok, postačí vám deň, dva v Tunise a poviete si, že doma máte, oproti tomu luxus.

Dostanete sa na púšť

Nájdete tu aj krásne miesta, no je ich vzhľadom na rozlohu polostrova minimum. Určite vám tu ale bude príjemne a teplo a krásne sa opálite. Pomerne pekné a slušne upravené sú aj niektoré pláže, no keď zrazu uvidíte, že vedľa krásneho hotela vyúsťuje do mora kanálové potrubie, dvakrát si rozmyslíte, či sa budete v takom mori kúpať.

Opäť je to možno trochu subjektívny pohľad a všetky pobrežné, dovolenkové oblasti do jedného koša hádzať nemôžeme. No v katalógoch sa o tom nedozviete.

Iná kultúra = iné hygienické návyky

Kameňom úrazu celej dovolenky bude asi hygiena. A keď si vyberiete iba trojhviezdičkový hotel, dobre si pozrite recenzie, pretože potom sa budete mať možno problém na izbe aj vyspať.

Aj keď si poviete, že strávite deň na pláži a v mori, predsa len dovolenka bez pohodlia, kvalitnej a voňavej postele nikdy nebude to pravé a nakoniec si vôbec neodpočiniete a budete sa tešiť len na návrat domov.

Počasie

Ak plánujete dovolenku na pláži v Tunisku, nezabudnite, že kúpacia sezóna začína od konca mája a trvá do konca októbra. Pre výlety do Sahary si je lepšie vybrať dovolenku mimo sezónu – neskorú jeseň alebo polovicu jari.

Najobľúbenejšie strediská

Pozdĺž Stredozemného mora sa nachádza niekoľko letovísk, kam turisti radi chodia. Pri výbere zájazdov do Tuniska sú najobľúbenejšie Sousse, Yasmine, Hammamet, Monastir, Zarzis a ostrov Djerba.

Kam ísť a čo si kúpiť?

V prvom rade, stojí za to naplánovať návštevu spomínanej Sahary, slávneho amfiteátra v El Jem – bez ktorého by bol výlet do Tuniska neúplný. Určite nevynechajte „troglodytové“ domy a miesta, kde boli natočené epizódy Star Wars.

Mohli by ste sa poprechádzať metropolitnou Medinou, zvážiť návštevu zrúcanín Kartága a mozaiky v múzeu Bardo, urobiť si fantastické obrázky v bielo-modrom meste Sidi-bu-Said, nakŕmiť ťavu alebo žirafu v zoo. Ak sa zameriate na tieto veci a pominiete vyššie spomenuté nedostatky, môže to byť aj zaujímavá dovolenka.

Veľa však záleží od toho, aký hotel a oblasť v Tunise si vyberiete, určite sa ale nezabudnite poistiť balíkom služieb „All inclusive“.

Olivový suvenír

Olivové plantáže pozdĺž ciest si v Tunise nejde nevšimnúť. Existuje tu niekoľko druhov olív, takže olej z nich sa predáva za všetky druhy vecí. Je dôležité dbať len na jeho správnu kvalitu a kyslosť – nemala by byť nižšia ako 1 %.

Môžete si kúpiť krásnu a preslávenú keramiku. Nebojte sa vyjednávať, mnohé veci sú tu na naše pomery lacné, otázne ale je, či ich v praxi a doma aj využijete. Je tu časový posun, no nepotrebujete žiadne adaptéry. Funguje tu viac menej autobusová doprava a určite natrafíte pri svojom hoteli aj na taxíky.

Záleží len na vás, aký typ dobrodruha sa vo vás skrýva, a či ste ochotní stráviť niekoľko dní v prostredí inej kultúry, ktorej sa na moment budete musieť aspoň trochu prispôsobiť.

Napíšte komentár

Your email address will not be published.