Sprievodca svetom cestovania - otvor myseľ, spoznaj svet

Ktorý plot je zárukou kvality a nulovej údržby?

941 0

Plot predstavuje exteriérovú stavbu, ktorá má vysokú účelnú hodnotu. Ohraničuje váš pozemok a teda zabraňuje vniknutiu nepovolených osôb. Zabezpečuje teda vaše bezpečie a chráni váš majetok. Rovnako však ide aj o dizajnový prvok exteriéru, ktorý sa ako prvý dostane do popredia, keďže je aj prvým kontaktom. V súčasnosti existujú ploty rôznych druhov aj kvalít. Ktoré typy plotov sú najpopulárnejšie a ktoré sa najviac oplatia?

WPC ploty

WPC ploty patria medzi veľmi obľúbené varianty plotov, ktoré sa na trhu tešia čoraz väčšej popularite. WPC je totižto materiál, ktorý kombinuje vlastnosti dreva – predovšetkým jeho vzhľad a dopĺňa ich o bezúdržbové vlastnosti plastov. Vďaka tomu vzniká materiál ideálny na vonkajšie použitie, o ktorý sa netreba starať, má dlhú životnosť a vyzerá nesmierne moderne a nadčasovo.

WPC DECK® goodwood plotové dosky WPC patria medzi kvalitnú voľbu s desaťročnou zárukou. Môžete si ich vybrať v rôznych farebných prevedeniach a skvele imitujú drevo. Výhodou plotov z WPC je aj ich rýchla a jednoduchá montáž. Eliminujete tak akúkoľvek údržbu a tento materiál je vhodný aj na renováciu starých plotov.

Drevené ploty

Drevené ploty patria medzi nadčasové klasiky, ktoré si stavajú ľudia po celom svete. Takýmto plotom viete kombinovať rôzne materiály a realizovať aj rôzne prevedenia, pričom väčšinou je základom kov alebo murované stĺpiky. Následne sa osadzujú drevené dosky podľa vašich predstáv. Drevo je prírodný materiál, ktorý vyzerá dobre a jednoducho sa kombinuje so zvyškom exteriéru.

Avšak samozrejme aj tento materiál má svoje nevýhody. Medzi ne patrí najmä to, že drevený plot treba pravidelne udržiavať. Náter je základom, ktorý ho ochráni pred vplyvom počasia. Avšak aj s náterom sa môže drevo rôznym spôsobom ohýbať, či praskať – závisí aj do kvality dreva, či laku. V niektorých prípadoch je dobré dosky ošmirgľovať a začať s novým náterom kvalitným lakom. Takýto typ plota teda nie je veľmi šetrný k vášmu času a jeho údržba si vyžaduje značné množstvo vášho času.

Gabióny

Gabióny patria medzi veľmi moderné ploty, ktoré sú ideálnym doplnkom novostavieb. Skladajú sa z „kovovej klietky“, v ktorej sú naukladané kamene. Niektoré druhy gabiónov sa dajú postaviť pomerne jednoducho – kamene sa tam len vsypú pomocou nákladného auta. Iné s použitím väčších kameňov je ideálne ukladať ručne, aby vyzerali čo najlepšie. Opäť ide o odolný a nesmierne estetický plot, no nevýhodou môže byť pomerne náročná a zdĺhavá montáž a tiež aj vyššia vstupná investícia.