Napriek tomu, že si dnes počasie robí čo chce, prechodné obdobia sú na výkyvy teplôt náchylné asi najviac. Nevýhodou je, že všetky tieto zmeny vplývajú aj na náš organizmus a okolie, v ktorom sa pohybujeme. V priebehu dňa a pri nedostatočnej starostlivosti nás potom môžu na lopatky veľmi rýchlo položiť aj 40 stupňové horúčky. Správna životospráva je dôležitá, no ani tá vás vždy zachrániť nemusí.
Preto, aby ste predišli zdravotným komplikáciám vo všetkých smeroch, stojí za to ochrániť pred vírusmi a baktériami aj váš dom. A ako to urobiť, si povieme nižšie.
Pravidelné vetranie, čistenie a umývanie
Väčšina vírusov vstupuje do tela pomocou vzdušných kvapôčok. Keď ale vzduch v miestnosti dobre cirkuluje, časť týchto patogénnych mikróbov ide von, čo znižuje riziko choroby iných obyvateľov domu. To znamená, že pravidelné vetranie v interiéri má svoj zmysel.
Pre kvalitnú ventiláciu miestnosti je vhodné nainštalovať prívodný a výfukový systém – rekuperátor, ktorý vyčistí vzduch vstupujúci z ulice a zahreje ho prúdmi vzduchu vychádzajúcimi z miestnosti. Žiaľ, väčšina vírusov a mikróbov sa spolu s prachom usadzuje aj na rôznych povrchoch. Preto by ste nemali vynechať ani mokré čistenie. Ideálne v intervale najmenej dvakrát týždenne.
Najefektívnejšie spôsoby mokrého čistenia
Na kvalitné (mokré) čistenie potrebujete antibakteriálnu tekutinu alebo antibakteriálny sprej na nábytok, ktorý sa používa na tie povrchy, ktoré sa nedajú navlhčiť. Ak také prostriedky nemáte k dispozícii, môžete použiť roztok 9 % octu v pomere dvoch polievkových lyžíc na liter vody.
Okrem toho sa na dezinfekciu povrchov môžu použiť éterické oleje s antimikrobiálnym účinkom. Patria sem tymián, eukalyptus, mäta pieporná, borovica a rozmarínové oleje. Zabíjajú všetky typy stafylokokov a streptokokov a pomáhajú ničiť plesne. Bonusom bude, že naplnia váš domov aj príjemnou sviežou vôňou.
Vymeňte vysávač
Ďalším spôsobom, ako zbaviť priestor prachu a nečistôt – je vysávanie. Pokiaľ však ide o čistenie pomocou vysávača, musíte použiť buď vysávač s filtrom HEPA (vysoko účinný filter vzduchových častíc) alebo vysávač, v ktorom prach vstupuje do nádrže naplnenej vodou. Ak použijete vysávač s klasickým konvenčným filtrom, všetky vírusy a baktérie vstúpia fúkaným vzduchom do miestnosti späť.
Filter HEPA neprepúšťa častice s priemerom väčším ako 0,1 mikrometra. Je to presne veľkosť viriónu (infekčnej častice) chrípky, takže vysávač s týmto moderným filtrom zbaví vašu domácnosť vírusov najlepšie.
Špeciálne vybavenie
Najjednoduchšou možnosťou je inštalácia čističky vzduchu. Je to čistič a zvlhčovač v jednom zariadení. Aj tu sa na zachytenie prachu používa HEPA filter, elektrostatický (priťahujúci prach do zariadenia) alebo fotokatalytický (pod vplyvom ultrafialového žiarenia sa organické nečistoty ničia na katalytickom filtri na vodu a oxid uhličitý).
Zvlhčovač tiež zvyšuje vlhkosť vzduchu a tiež prispieva k poklesu prachu lietajúceho vo vzduchu. Pomáha tiež zabezpečiť lepšie čistenie.
Vyskúšajte soľnú lampu
Ďalšou možnosťou je soľná lampa. Lampa nasýti vzduch pozitívne nabitými iónmi a zhromažďuje na svojom povrchu mikroorganizmy. Princíp je približne rovnaký ako v elektrostatických čističoch alebo čističkách vzduchu.
Tieto metódy majú však v boji proti vírusom a baktériám pomerne nízku účinnosť, pretože ich úplne nezničia, ale iba znížia koncentráciu vo vzduchu v dôsledku usadzovania prachu na povrchoch alebo v zariadení.
Na tento účel je vhodnejšie vybavenie – žiarič-recirkulátor. Je to jeden z najúčinnejších spôsobov, ako zaistiť bezpečnosť vášho domu.
Aké sú výhody recirkulačných žiaričov?
Druhov týchto čističiek vzduchu (germicídny žiarič) je veľa, preto jej vzhľad môže byť vždy iný. Zariadenie môže byť inštalované vodorovne, zvisle alebo na mobilný stojan, vďaka čomu je mobilný a umožňuje vám ušetriť peniaze, pretože nemusíte kupovať podobné zariadenia do ďalších miestností.
Vzduch vstupuje do zariadenia prostredníctvom prakticky tichého ventilátora a vystupuje s dezinfikovanými ultrafialovými žiarovkami nainštalovanými vo vnútri zariadenia. Recirkulačka tak odstraňuje až 99 % mikroorganizmov, to znamená, že ničí takmer všetky baktérie a vírusy. Ak hovoríme o priemerných hodnotách, potom po spracovaní priestorov týmto zariadením zostane vo vzduchu asi 0,01 % baktérií a vírusov, čo na negatívny vplyv na ľudí už nestačí.
Výhodou germicídnych žiaričov je, že sa dajú použiť v priestoroch, ktoré nie je možné čistiť iným spôsobom a čistenie môže prebiehať aj za prítomnosti ľudí, teda nie sú škodlivé.
Výkonnejšie zariadenia tohto typu odstraňujú zo vzduchu také nebezpečné vírusy a baktérie, ako je hepatitída typu A, chrípkové vírusy, tuberkulózny bacil, stafylokoky, streptokoky, huby, plesne a iné patogény. Veľmi často sa preto používajú v nemocniciach a verejných priestoroch.
Sú pre človeka úplne bezpečné, pretože ultrafialové žiarovky sú zakryté nepriehľadným obalom, čo vylučuje riziko podráždenia kože a tvorby ozónu vo vzduchu.
Ktorý zo spôsobov sa vám ale bude zdať postačujúci, necháme na vás. Nikdy však pravidelné čistenie interiéru a jeho priestorov nepodceňujte. Nejednu situáciu môže zachrániť aj bežný ocot.