Sprievodca svetom cestovania - otvor myseľ, spoznaj svet

Malý sprievodca výberom vchodových dverí

1.68K 0

K výberu vchodových dverí je treba pristupovať veľmi zodpovedne a s prehľadom. Plnia totiž nielen funkciu ochrannú, tepelnú či zvukovo-izolačnú, ale mali by byť aj vhodným estetickým doplnkom vstupného priestoru každého domu či bytu. To, z akého sú materiálu, ako sú izolované, či spôsob ich osadenia má podstatný vplyv na ich bezproblémovú funkčnosť a životnosť.

Kvalita, za ktorú sa pri kúpe vchodových dverí oplatí priplatiť  

Pri kúpe vchodových dverí by sme určite nemali brať bezpečnosť na ľahkú váhu. Podľa platných európskych noriem môžu byť za bezpečnostné dvere označované len také dvere, ktoré sú testované, certifikované a spĺňajú minimálne úroveň tretej bezpečnostnej triedy z piatich. To znamená, že zárubňa a dverné krídlo musia tvoriť jeden celok, musia byť kvalitne vystužené, odolné voči ohňu a dymu a na konštrukciu a výplň dverí musia byť použité tiež vysoko kvalitné materiály. Pravidlo, že za kvalitu sa platí, pri tomto type dverí platí dvojnásobne.

Plastové, hliníkové, oceľové či drevené vchodové dvere

Materiál a farbu vchodových dverí by sme mali vyberať tak, aby ladili s materiálmi použitými na stavbe domu, no pri dizajnových kúskoch kontrast materiálov a farieb len podtrhuje ich jedinečnosť. O tom, pre aký materiál sa rozhodneme, často rozhoduje buď naša momentálna finančná situácia, alebo samotná architektúra domu. Aj keď sa s drevenými vchodovými dverami stretávame už len ojedinele, sú stavby, kde sa použitie dreva priam žiada.

Najväčšej obľube sa však v posledných rokoch tešia plastové a hliníkové dvere. Výhodou tých plastových sú pomerne nízke obstarávacie náklady, avšak aj tu si treba vybrať radšej kvalitnejšie prevedenie, hoci za vyššiu cenu. Hliníkové dvere patria do kategórie trochu drahších, no ich tepelno-izolačné vlastnosti a vysoká pevnosť a odolnosť sú benefitmi, ktoré sú zárukou dokonalého komfortu z bývania.

Pre akýkoľvek materiál či prevedenie sa rozhodneme, je dôležité pamätať na to, že dvere nie sú módnou záležitosťou 2-3 rokov. Kvalitné vchodové dvere musia pri dennom používaní vydržať aj 30 rokov, takže pri ich výbere treba dať všetky kompromisy bokom. A keďže práve vchodové dvere sú to prvé, čo hovorí, kto sme a akí sme, vložme do ich výberu aj kúsok z nás. Pretože prvý dojem je dôležitý!