Sprievodca svetom cestovania - otvor myseľ, spoznaj svet

Zuby múdrosti – časovaná bomba v ústnej dutine

1.23K 0

Prerezávajú sa nám v dospelom veku a sú tak trochu pozostatkom našej genetickej výbavy z minulosti. Obvykle si ich dlho neužijeme, pretože nám ich stomatológ odporučí odstrániť.

Niekedy sa zuby múdrosti považujú aj za tretie stoličky. Naši predkovia v dobe, keď sa im zuby múdrosti, teda osmičky, začali prerezávať, boli už „o pár zubov ľahší“. Jednoducho si tak v ústnej dutine našli miesto. Boli tiež ideálne na náročnejšie prežúvanie tuhšej potravy. Moderný človek má však dnes už ústnu dutinu užšiu, taktiež si dlhšie zachovávame v zdraví svoj chrup, čo však jednoznačne koliduje so snahou osmičiek predrať sa na svet a nájsť si v ústnej dutine miesto.

Osmičky vedia potrápiť

Na svetlo sveta sa prerezávajú osmičky obvykle medzi 18 a 20 rokom, ale môže k tomu dôjsť aj skôr. Kto má šťastie, tomu sa osmičky prerezávajú správne. Ale veľmi často to tak nie je, nevedia si nájsť miesto, môžu dokonca rásť vodorovne. V ústnej dutine dokážu naštartovať vážny zápal, často sú príčinou zvýšenej teploty aj zväčšených lymfatických uzlín.

Málokedy bude s prítomnosti osmičiek nadšená vaša dentálna hygienistka

Práve okolo zubov múdrosti je hygiena veľmi náročná. V mieste vniká plak, a ten je potom príčinou zubného kazu. Na zube sa tiež hromadí zubný kameň, ktorý je priamou cestou k vzniku paradentózy.

Vytrhnúť, alebo ponechať?

Zatiaľ čo sa v minulosti osmičky odstraňovali až vo chvíli, keď začali spôsobovať problém, dnes vám ich dentista odporučí odstrániť preventívne. Určite sa musia odstrániť v prípade, ak sú zakliesnené do kosti. Už 10 stupňový sklon osmičiek je príčinou vzniku zápalov. Pokiaľ sa zuby múdrosti odstránia skôr, ako vznikne zápal, prebehne jednoduchšie, bez pooperačných komplikácií.

Bojíte sa odstránenia zubov múdrosti?

Na klinike Happy Dent – Stomatológia Aupark vám osmičky odstránia aj v celkovej anestézii. Je možné ich odstrániť aj všetky pri jednom zákroku. Je to stále vyhľadávanejšie riešenie. V niektorých prípadoch je toto riešenie nevyhnutné kvôli postaveniu zubu v ústnej dutine.