Sprievodca svetom cestovania - otvor myseľ, spoznaj svet

Vývoj dieťaťa – ako zabezpečiť jeho správny vývin?

777 0

Nový člen rodiny a jeho správna výchova niekedy prináša do života rodičov nemalé komplikácie, najmä ak ide o jeho správny rast. Pokiaľ ako rodičia máte obavy o jeho správny vývin, radi by ste sa vzdelávali v oblasti správneho cvičenia a taktiež aj zdravého rastu a vývoja vášho bábätka, riešením pre vás môže byť práve AF REHAB – rehabilitačné a vzdelávacie centrum v Bratislave.

Malé deti sa v dnešnej dobe rodia častokrát predčasne a ich rodičia sú tak nútení pristupovať k ich výchove oveľa zodpovednejšie. Spolu s predčasným narodením môžu byť spojené aj iné ďalšie problémy, ktoré sa môžu u malého bábätka pri zanedbaní prejaviť aj v neskoršom veku, a to napríklad správne držanie tela, hlavičky, koordinácia rúk a nôh.

Sú rady od lekárov dostačujúce ?

Mnohí detskí lekári vám dnes v poradni poskytnú rôzne informácie, rady ako napríklad baľte svoje bábätko naširoko, ukážu vám ako na to, vysvetlia vám, prečo je to dôležité pre správny vývin bábätka, ale často sa stáva, že bábätko v takto zabalenej perinke nie je spokojné. Prečo ho teda ukladať do jemu nepohodlnej polohy, keď existujú rôzne cvičenia, ktoré pre neho môžu byť v jeho individualite prínosnejšie ?

Pohybové poruchy

Pri nesprávnom vývine je bábätko vystavené rôznym nebezpečenstvám a to najmä v poruche pohybu. Nesprávna koordinácia môže byť aj vrodená, ale každopádne rodičom môže pomôcť prevencia. Správne cvičenie a starostlivosť sú neodmysliteľnou súčasťou pri výchove detí s torticolisom, centrálnou koordinačnou poruchou, detskou mozgovou obrnou alebo napríklad detí s plochými nohami. Nesprávny vývin môže mať vplyv aj na poruchy s dýchaním a prehĺtaním.

Počuli ste už o Vojtovej metóde ?

Tzv. metóda reflexnej lokomócie, ktorá pomocou cvičebných techník pomáha v liečbe pohybových porúch. Ľudské telo má v sebe zabudované vrodené pohyby a vďaka stimulácii (napr. tlaku) v určitých miestach je možné tieto pohyby vyvolať. Táto metóda je často používaná u detí s mozgovou obrnou. Využíva sa aj u dospelých a to napríklad u ľudí, ktorí sú po mozgovej príhode. Práve v AF REHAB sú špecialisti, ktorí boli vyškolení a venujú sa práve tejto metóde.

Správna prevencia

Či už je vaše dieťa ešte len malým bábätkom alebo dospievajúcim jedincom, športovcom alebo skôr sedavým typom, je veľmi dôležité predísť akýmkoľvek možným hybným poruchám. Dôležitá je včasná diagnostika a následne aj správna rehabilitácia, ktorá pomáha pri liečbe. Každé dieťa potrebuje individuálny prístup a riešenie správneho vývoja, ktorý je v AF REHAB neodmysliteľnou súčasťou ich poskytovaných služieb.