Sprievodca svetom cestovania - otvor myseľ, spoznaj svet

Žilina – krajské mesto na sútoku troch riek

1.38K 0

Krajské mesto Žilina sa nachádza na sútoku dvoch významných riek a jednej malej – na sútoku rieky Váh, Kysuca, Rajčianka. Toto mesto sa vám pravdepodobne spája s našim najslávnejším cyklistom, ktorý sa v tomto meste narodil a žil na jednom z najznámejších sídlisk mesta Žiliny – na Bôriku. Má však čo ponúknuť nielen fanúšikom Petra Sagana. Čo vás na tomto meste môže najviac zaujať a čo by ste si rozhodne nemali nechať ujsť?

Štvorcové námestie

Štvorcové námestie by ste hľadali márne v oficiálnych listinách mesta. Štvorcové námestie je len hovorový názov Mariánskeho námestia, ktoré poznajú architekti aj za hranicami našej krajiny. Práve na tomto námestí nájdeme zachovalé podlubia, miestnymi nazývané aj laubne. Podlubie sú vlastne priestory, ktoré vznikli pod domami vysunutými na arkádach. V máloktorom slovenskom, ale aj európskom meste by ste hľadali takéto zachovalé podlubia, ktoré sa kedysi využívali aj ako úkryt pred nepriaznivým počasím počas konania trhov.

Kúsok od Štvorcového námestie nájdete pekný moderne zrekonštruovaný hotel v Žiline, ktorý ponúka krásne hotelové izby, ktoré vyhľadávajú aj slovenské celebrity. Ak plánujete viacdenný pobyt v tomto meste, určite si vyberajte ubytovanie v blízkosti centra Žiliny. Nebudete musieť riešiť presúvanie trolejbusmi a autom a prejdete sa aj peši.

Pamiatky na Mariánskom námestí

Na tomto námestí nájdete aj ďalšie zaujímavosti, medzi ktoré môžeme zaradiť napríklad tieto pamiatky: Radnicu, socha Nepoškvrnenej Panny Márie, dve historické studne, rímskokatolícky Kostol Obrátenia sv. Pavla, kláštor jezuitov. Toto námestie patrí k najkrajším v meste Žilina a ak radi nakupujete, od tohto námestia to máte len na skok k dvom významným obchodným centrám – Aupark a Mirage. Obchodné centrum Aupark stojí na bývalom Štúrovom námestí a ak ste boli v Žiline ešte pred rokom 2010, určite si toto námestie veľmi dobre pamätáte. Veľkou škodou bolo aj narušenie do historickej časti Hlinkovho námestia a miestnej fary, keď tam postavili moderné obchodné centrum Mirage.

Napriek tomu, že Žilina je mesto bohaté na historické pamiatky, stále máte možnosť nájsť si lacné ubytovanie v centre Žiliny a aj v častiach blízkych k historickým námestiam.

Ďalšie zaujímavé miesta a pamiatky mesta Žiliny

V letných mesiacoch sa môžete ísť schladiť na mestské kúpalisko, alebo na Vodné dielo Žilina, kde máte možnosť športového vyžitia.

V Žiline si určite nenechajte ujsť aj návštevu Rosenfeldovho paláca, ktorý vám architektúrou bude pripomínať rakúsky Belvéder. Kúsok od tohto paláca neďaleko pošty nájdete aj zrekonštruovanú Novú Synagógu (Neologickú synagógu), ktorá slúži na kultúrne účely a kedysi slúžila aj ako kino.

Ak budete v Žiline, kochajte sa historickými krásami nad Hlinkovým námestím. Máme na mysli typické Farské schody, Katedrálu Najsvätejšej Trojice a Burianovu vežu.

Napíšte komentár

Your email address will not be published.