Sprievodca svetom cestovania - otvor myseľ, spoznaj svet

Najväčšie pneumatiky na svete. Čo majú spoločné so slonmi?

1.1K 0

Pýtate sa čo môže mať taká obyčajná pneumatika spoločné so slonmi? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Niektoré pneumatiky zo špeciálneho vybavenia vážia presne tak isto ako slony. Ak tomu neveríte, presvedčte sa spolu s nami.

Pneumatiky pre priemysel a ťažkú techniku

Napríklad veľká 63-palcová pneumatika Goodyear OTR 59/80 R63 má výšku takmer 4 metre a váži – rovnako ako priemerný slon africký.

Táto pneumatika bola navrhnutá tak, aby mohla byť inštalovaná na obrovských sklápačoch prepravujúcich stovky ton vyťažených minerálov.

S vonkajším priemerom 4 023 metrov táto pneumatika prevyšuje výšku bežných európskych návesov, pri ktorých sa často nezaobídete ani bez špeciálnej pracovnej plošiny, prípadne môže presahovať aj bežnú basketbalovú obruč. Týchto 5 400 kilogramov hmotnosti spolu s vyspelými technológiami zabezpečuje jedinečné výsledky. Pneumatika má nosnosť 100 ton a jej maximálna rýchlosť je 50 km / h.

Výroba takejto ultra modernej pneumatiky je skutočným umením. Napríklad jej chránič je vyrobený zo špeciálnej zmesi Cool-Running CycleMax, ktorá znižuje tvorbu tepla. Drážky v strede sa dokážu uzavrieť, aby sa zvýšila stabilita a dodatočný prenos tepla. Lamely sú umiestnené vo veľkom uhle k axiálnej rovine pneumatiky a majú nesmerový vzor, ​​ktorý poskytuje vynikajúcu priľnavosť k zemi. Navyše bočný tvar zubov pomáha znižovať teplo pneumatiky.

Stavebná pneumatika ako poistka pre nákladné autá

Ďalší rekord má japonská spoločnosť Bridgestone s rozmermi 59/80 R63, ktorej priemer je 4,02 metra. Táto pneumatika je navrhnutá tak, aby pracovala v najtvrdších prevádzkových podmienkach a vydržala zaťaženie viac ako 100 ton, šírka kolesa, na ktorom je zariadenie inštalované, je 1,47 a má prevádzková hmotnosť je 5,75 ton.

Ak by ste pre svoje nákladné autá, priemysel a ťažbu potrebovali niečo podobné aj vy, možno menších rozmerov, stavebná pneumatika 10-16,5 od firmy Čemat bude v tomto smere tou najlepšou voľbou.

Obrovské pneumatiky sa vyrábajú aj v továrňach Michelin v Legsingtone a Vitoria (Španielsko). S nosnosťou a možnou záťažou až tristo ton, tieto pneumatiky s priemerom 4 metre (59 / 80R63 XDR) vážia približne 5 ton a stoja okolo 60 000 USD.

Najväčšia pneumatika na svete je ale v americkom štáte Michigan, neďaleko letiska Detroit. Váži takmer 11 ton a má priemer takmer 25 metrov. Táto hmotnosť je o niečo menšia ako veľkosť najťažšieho slona na svete, ktorý váži 15,5 tony.

Treba však poznamenať, že nejde o bežné využitie, ktoré by pomohlo vášmu autu alebo stroju- je to len reklamný predmet vytvorený spoločnosťou pneumatík Uniroyal pre Svetovú výstavu v New Yorku v rokoch 1964-1965.

Napíšte komentár

Your email address will not be published.