Sprievodca svetom cestovania - otvor myseľ, spoznaj svet

Písmeno R v kruhu ako záruka bezpečného podnikania alebo Čo ste možno nevedeli o ochranných známkach

706 0

Či už sa pohybujete vo svete podnikania alebo ste len bežný spotrebiteľ, určite vám neuniklo písmeno R v kruhu, ktoré niektoré spoločnosti používajú za svojím logom. Viete, na čo slúži táto značka? Určite to nie je bezvýznamné písmeno – práve naopak. Takto označený výrobok alebo služba sú totiž právne chránené ochrannou známkou a akékoľvek kopírovanie alebo napodobňovanie je zakázané. Porušenie môže byť dokonca trestne stíhané. Ochranná známka je teda jedinečný spôsob ochrany podniku pred konkurenciou a plagiátorstvom. A rozhodne by mala byť súčasťou každého podniku, ktorý chce mať istotu, že jeho výrobok alebo služba sú skutočne jeho vlastné. Jednoducho povedané, registrácia ochrannej známky je jedným zo základných pilierov podnikateľského úspechu.

Ochranná známka – cena a registrácia

Ak sa ako podnikateľ zaujímate o možnosť registrácie ochrannej známky alebo len chcete vedieť, ako to celé funguje a koľko to stojí, tu je stručný prehľad, ako na to.

  • Register ochranných známok spravuje Úrad priemyselného vlastníctva, ktorý tiež zhromažďuje žiadosti, registruje registrácie a zabezpečuje, aby nedošlo k zámene ochrannej známky s inou alebo k dvojitému zápisu.
  • Dôležité je tiež vedieť, akú formu môže mať ochranná známka. Môže to byť akékoľvek grafické znázornenie, či už vo forme loga, písmena, obrázka alebo dokonca tvaru obalu. Môže však ísť aj o rôzne farebné kombinácie alebo dokonca o krátke hudobné zobrazenie.
  • Ak sa rozhodnete požiadať o registráciu ochrannej známky, musíte tak urobiť písomne a zaplatiť správny poplatok. Častou otázkou je, aká je cena ochrannej známky. Na túto otázku však neexistuje jednoznačná odpoveď. Vo všeobecnosti sa pohybuje rádovo v niekoľkých stovkách eur v závislosti od územného rozsahu ochrannej známky. Ochranná známka môže byť registrovaná napríklad len pre Slovenskú republiku, ale môžete si ju zaregistrovať aj na celom území Európskej únie, čo samozrejme znamená vyššiu cenu.
  • Ochranná známka má potom obmedzenú dobu platnosti, a to 10 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa musíte zaregistrovať znova.

Nemusíte v tom byť sami

Proces podania žiadosti o registráciu ochrannej známky je pomerne náročný a vyžaduje si veľa papierovačiek, dokumentácie, vypĺňania formulárov atď. Ani to vás však nemusí odradiť od jeho realizácie. V súčasnosti existujú špecializované spoločnosti, ktoré sa na túto oblasť špecializujú a celý proces vybavia za vás. Jednou z takýchto spoločností je Patentoid.

Poskytuje poradenstvo a komplexné služby súvisiace s registráciou ochrannej známky, a to úplne online – bez zbytočných stretnutí, dochádzania do svojho sídla a trávenia dlhých hodín na osobných stretnutiach. Stačí vyplniť jednoduchý formulár, poskytnúť podporné dokumenty a potom môžete celý proces sledovať online. Vždy budete presne vedieť, v akom stave sa vaša žiadosť nachádza. Ani tieto špecializované spoločnosti však schvaľovací proces neurýchlia, takže sa musíte pripraviť na to, že bude trvať niekoľko mesiacov. Ďalšou výhodou výberu Patentoid na registráciu ochrannej známky je, že od prvého momentu viete, aké sú náklady na registráciu vašej ochrannej známky, takže vás nepríjemne neprekvapia neočakávané výdavky.

Či už sa teda rozhodnete zaregistrovať si ochrannú známku sami, alebo si vyberiete špecializovanú spoločnosť, mali by ste tento krok urobiť. Je to totiž jediný spôsob, ako legálne ochrániť svoju značku pred odcudzením. A hoci sa náklady na registráciu ochrannej známky môžu na prvý pohľad zdať vysoké, vedzte, že z dlhodobého hľadiska sa určite oplatia.