Sprievodca svetom cestovania - otvor myseľ, spoznaj svet

Aký je rozdiel medzi difúzne uzatvorenou a difúzne otvorenou stavbou?

322 0

Každý vie, že vlhkosť je pre akúkoľvek stavbu nežiaduca. Obzvlášť to platí pre drevostavby. Ako sa pri nich rieši, aby vodná para nekondenzovala vo vnútri konštrukcie stavby? Možnosti sú dve.

Difúzne uzatvorená stavba

Môže ísť o difúzne uzatvorenú stavbu, pri ktorej sa v maximálnej možnej miere zamedzí vstup vlhkosti do konštrukcie. Druhým riešením je difúzne otvorená stavba, pri ktorej sa vodná para nechá, aby prechádzala konštrukciou, ale zároveň, aby v nej nekondenzovala. Aj v prípade drevostavieb sa používajú obe spôsoby.

Difúzne uzatvorené stavby sa používajú desiatky rokov. Nosná konštrukcia a tepelno-izolačné vrstvy difúzne uzatovrených stavieb sú chránené parotesnou fóliou, ktorá bráni vlhkosti, aby sa do nich dostala. Vďaka tomu sú aj chladné vrstvy konštrukcie suché.

Difúzne otvorená stavba

V poslednom období je trendom moderných montovaných stavieb, ale napríklad aj klasických tehlových domov, riešenie v podobe difúzne otvorenej stavby. Toto označenie je narážka na prestup vodných pár, ktorý sa v takých stavbách odohráva.

Množstvo vlhkosti, ktoré prestúpi z interiéru do jednotlivých vrstiev fasády, je regulované parobrzdou. Aby vodné pary nikde v konštrukcii nestagnovali, jednotlivé vrstvy musia byť radené tak, aby difúzny odpor smerom von postupne klesal. Aj pri takto riešenej stavbe je však dôležité pravidelné a poriadne vetranie. To, že ide o difúzne otvorenú stavbu, totiž nenahrádza potrebu obmeny starého vzduchu za nový.

Zdroj obrázka:

Autor: gerasimov174 / Stock.adobe.com