Sprievodca svetom cestovania - otvor myseľ, spoznaj svet

Päť dôvodov, prečo navštíviť Krétu

416 0

Grécko a jeho ostrovy tradične patria medzi obľúbené dovolenkové destinácie tak našincov ako aj iných národností. Niet sa čomu diviť, pri výbere dovolenkovej destinácie v Grécku máte toľko možností, že sem môžete chodiť opakovane a stále budete spoznávať niečo nové.My sa teraz zameriame na najväčší grécky ostrov, ktorým je Kréta. Čo sú jej najväčšie lákadlá?

Krásne pláže, bohatá história a nádherná príroda

Keďže Kréta patrí medzi letné destinácie, v prvom rade zaujme dovolenkárov nádhernými plážami. Pobrežie Kréty má o niečo viac ako 1 000 km, takže ich je tu naozaj veľa. Mnohí dokonca považujú krétske pláže za jedny z najkrajších, ktoré môžete vidieť ak sa rozhodnete absolvovať dovolenku v Grécku. Čistučké more je tu samozrejmosťou.

Kréta je však významnou destináciou aj pre všetkých milovníkov histórie. Veď je považovaná za kolísku európskej civilizácie! V dobách pred naším letopočtom bola totiž centrom minojskej kultúry. Najznámejším archeologickým náleziskom z tejto doby je Knóssos.

Čo sa prírodných krás týka, medzi tie najobľúbenejšie na Kréte patrí tiesňava a národný park Samaria. Patrí medzi najdlhšie tiesňavy v Európe (16 km), ale ak to nie je niečo mimo vašej fyzičky, rozhodne sa Samariu oplatí navštíviť.

Množstvo mýtov a výborné jedlo

Kréta má vyznamné miesto aj v gréckej mytológii. Okrem iného aj preto, že sa tu podľa nej narodil najvyšší zo starogréckych bohov, Zeus. Konkrétne v jaskyni v pohorí Dikté, v ktorej ho ukryla jeho matka.

Keď budete toto všetko na dovolenka na Kréte spoznávať, určite vám vyhladne. Našťastie, krétska kuchyňa je veľmi obľúbená a ľahko prídete na to, prečo. Používajú sa tu kvalitné a čerstvé ingrediencie vrátane rôznych bylín, olejov, chutnej zeleniny a mnohého ďalšieho. Za vyskúšanie stojí napríklad dakos, kalitsounia, či loukoumades.

Zdroj obrázka:

Autor: Masson / Stock.adobe.com