Sprievodca svetom cestovania - otvor myseľ, spoznaj svet

7 prírodných liekov proti bolesti hlavy, ktoré fungujú lepšie ako tabletky

1K 0

Zákerná a neznesiteľná bolesť sa stáva naozajstným spoločníkom moderného človeka. Nekonečné výkyvy teplôt a počasia, digitálne šialenstvo, nezdravý životný štýl – to všetko nás ľahko dovedie k bolestiam hlavy, ktoré rušia pokojný život a jeho základné funkcie.

Dostupnosť liekov je veľká a vy si z nich na zmiernenie tohto nepríjemného stavu samozrejme môžete vybrať. Čo však robiť v situácii, keď sú niektoré z týchto moderných nástrojov aktuálne nedostupné, no vy potrebujete pomoc? Vyskúšajte niektorý z našich tipov, ktoré vám v ťažkej chvíli určite pomôžu.

1 Namočte si nohy

Na zmiernenie pulzujúcej bolesti hlavy pomôže, ak si namočíte chodidlá do malého kúpeľa horúcej vody. Krv, ktorá vstupuje do spodnej časti tela, zníži tlak v krvných cievach hlavy. Ak tento problém ale pretrváva oveľa dlhšie, skúste ďalšie iné metódy alebo v kritickej chvíli vyhľadajte lekára!

2 Skúste zázvorový čaj

Ďumbier je zvlášť účinný pri bolestiach hlavy. Viac ako jedna klinická štúdia preukázala, že zázvorový čaj je rovnako účinný ako lieky na migrénu na predpis.

Do šálky so zázvorom ale nelejte vriacu vodu, aby nezničila všetky jeho užitočné vlastnosti. V mnohých prípadoch zachráni situáciu aj čistá voda, pretože vaše telo môže byť dehydratované. Skúste vypiť do obeda aspoň jeden liter a potom postupne zvyšujte dávku, inak situáciu len tak ľahko nezachránite.

3 Priložte studený uterák

A položte ho na hlavu. Bolesť hlavy nevzniká len z duchovných zážitkov a magnetických búrok, ale aj z napätia svalov hlavy a krku, nedostatku spánku a iných životných problémov. Aj tu sa môžete zaobísť bez liekov proti bolesti. Namočený uterák vo vode, ktorý priložíte na čelo alebo zadnú časť krku môže uvoľniť napäté svaly. Intenzitu teploty vody si sledujte podľa toho, čo vám je príjemné.

Ak sa však chcete zbaviť cievnych bolestí hlavy, mali by ste na tento účel používať iba studenú vodu, rovnako poslúži dokonca aj ľad.

4 Zmeňte dýchanie

Najmä ak je vaša bolesť hlavy spôsobená stresom. Relaxačné dýchacie techniky môžu byť jedným z najjednoduchších prírodných prostriedkov na bolesť hlavy, kde nepotrebujete naozaj nič iné.

Nájdite si pokojné miesto na sedenie alebo ľahnutie a dýchanie. Nadýchnite sa päť sekúnd, potom rovnaký časový interval vydychujte. Opakujte, kým sa to nezlepší a potom zavolajte lekára.

5 Vyskúšajte masáž

Prostredným prstom ruky masírujte bod tváre priamo oproti nosným dierkam, to znamená pod špičkou nosa. Môžete si tiež kúpiť špeciálnu pomôcku na masáž hlavy. Masáž ako celok je užitočná vec a môžete sa k nej uchýliť nielen pri bolestiach hlavy, ale zvoliť ju aj ako preventívne opatrenie. Je však potrebné masírovať nielen hlavu, ale aj zvyšok tela. Zavolajte si ale profesionála.

6 Dajte si kávu

Kofeín znižuje opuch krvných ciev, vďaka čomu môže znižovať intenzitu aj výskyt bolesti hlavy. Pamätajte si, že dobrá šálka kávy sa rovná niektorým slabým liekom proti bolesti, ktoré sa predávajú bez lekárskeho predpisu, a v mnohých prípadoch dokonca zvyšuje ich účinok.

Len to nepreháňajte, pretože okrem výhod tejto metódy, si môžete aj ublížiť. Ak nezaberie jedna šálka kávy, potom to už s kofeínom neriešte.

7 Skúste vôňu levandule

Možno všetkým nevonia rovnako príjemne, ale upokojuje, a to je pri bolesti dôležité! Jej vôňa je jedným z najlepších prostriedkov na bolesť hlavy.

V Austrálii sa dokonca uskutočnila štúdia na túto tému. Tam pacienti s bolesťou hlavy hlásili, že vdychovanie levanduľového éterického oleja počas 15 minút zmiernilo bolesti hlavy takmer úplne.

Ako vidíte, možností máte niekoľko, je dôležité si nájsť pre seba to správne riešenie a čakať, ako rýchlo zaberie.

Napíšte komentár

Your email address will not be published.