Sprievodca svetom cestovania - otvor myseľ, spoznaj svet

Lymfedém: Jeho charakteristika, príčiny vzniku a liečba

873 0

Počuli ste už niekedy o lymfedéme? Pravdepodobne neraz. V súčasnosti sa totiž objavuje čoraz častejšie, a to u rôznych vekových kategórií. Lymfedém je zdravotný problém, ktorý je potrebné riešiť už v začiatkoch. V súčasnosti je o ňom nízka informovanosť, preto sme sa rozhodli povedať vám o tomto probléme niečo viac.

Možno by ste neverili, no lymfedém môžeme nazvať aj ako lymfatický opuch. Ide, predovšetkým, o poruchu drenážnej funkcie lymfatických ciev. Ako sa lymfedém prejavuje? Môže sa prejaviť najmä nahromadením tekutiny priamo v medzibunkovom priestore. Ľudia, ktorí trpia lymfedémom potvrdili, že im častokrát dokáže veľmi znepríjemniť život. Nielen po fyzickej, ale aj psychickej stránke. Zaujímavosťou tiež je, že lymfedém sa nedá úplne vyliečiť. V súčasnosti však existujú techniky, vďaka ktorým sa tento problém viac nezhoršuje.

Aké sú príčiny vzniku?

Lymfedém sa najčastejšie objavuje na krku, rukách alebo iných končatinách. Ide o celoživotné ochorenie, ktorým trpí veľmi malá časť populácie. Potvrdilo sa však, že sú častejšie postihnuté ženy ako muži. Lymfedém vzniká najčastejšie kvôli vrodeným chybám vo vývoji lymfatického systému uzlín alebo ciev. Nemusí byť viditeľný hneď po narodení, objaviť sa totiž môže v puberte, dokonca aj v dospelosti. Existuje tiež niekoľko stupňov lymfedému, ktoré poukazujú na štádia opuchu. Konkrétne ide o 4 hlavné stupne.

Aké sú možnosti liečby?

Ak na sebe spozorujete lymfedém, navštíviť by ste mali lekára. Ten vás pošle na špecializované vyšetrenie, kde zistia, ako ste na tom. Vyššie sme si spomínali, že ide o celoživotné ochorenie, napriek tomu existujú rôzne terapie, ktoré dokážu zmierniť zhoršenie tohto stavu. Ide napríklad o dekongestívnu terapiu, ktorá je vhodná najmä na zmiernenie vzniknutého opuchu. Taktiež pomáhajú rôzne bandáže a špeciálne cvičenia, zamerané práve na tento problém.