Sprievodca svetom cestovania - otvor myseľ, spoznaj svet

Fast fashion: Potrebujeme skutočne toľko oblečenia?

1.1K 0

V posledných rokoch sa u nás konajú akcie, ktoré majú oslabiť vplyv fast fashion a presadiť slow fashion. Posledné správy hovoria jasne. Každú minútu sa na Slovensku vyhodí niekoľko stoviek kilogramov nepotrebného oblečenia. Vzhľadom na to, že textilný priemysel patrí k najšpinavším, mali by sme sa zamyslieť, či v skutočnosti potrebujeme toľko oblečenia, koľko máme.

Máte v šatníku oblečenie, ktoré ste nemali na sebe niekoľko mesiacov, či rokov?

Najmä ženám sa stáva, že sa ráno nedokážu rozhodnúť, čo si majú v daný deň obliecť, a to aj napriek tomu, že im šatník praská vo švíkoch. Ak máte podobný problém aj vy, odporúčame vám roztriediť si oblečenie, na to, čo sa vám ľahko kombinuje a nosíte ho a na to, ktoré nenosíte a chcete ho dať preč. To oblečenie, ktoré nenosíte, zo šatníka vyhoďte, avšak nie do koša. Odporúčame vám predať ho cez internet, alebo ponúknuť ho občianskym združeniam pre osamelé mamičky a týrané ženy. Oblečenie, ktoré nenosíte, ale iné ženy by mohli, darujte. Nevyhadzujte ho. Viaceré obchody (second handy) dokonca ponúkajú možnosť vyzdvihnutia nepotrebného oblečenia priamo od vás.

Premyslené nakupovanie

Naozaj potrebujeme toľko oblečenia? Ak sa vám v šatníku hromadí oblečenie, ktoré jednoducho nenosíte, pretože ho nemáte s čím kombinovať, odporúčame vám ho podarovať, poprípade predať. Aby ste sa preplneniu šatníkovej skrine v budúcnosti vyhli, pri nákupe nového oblečenie si dôkladne premyslite, či daný kúsok máte s čím skombinovať. Ak vás nenapadne žiadna, resp. máličko kombinácií, nemíňajte zbytočne peniaze na oblečenie, ktoré aj tak nevynosíte.

Premysleným nakupovaním nielenže ušetríte, ale aj zabránite tomu, aby sa vám v šatníku hromadili nové kúsky s vysačkami, ktoré nebudete mať k čomu nosiť.

Kapsulový šatník

Ak chcete prispieť k zlepšeniu módneho priemyslu, odporúčame vám zamerať sa na vytvorenie tzv. kapsulového šatníka. Jedná sa o určité množstvo ľahko kombinovateľného oblečenia, ktoré môžete medzi sebou navzájom kombinovať a vytvárať tak nové a nové kombinácie oblečenia, bez toho, aby ste museli neustále kupovať nové a nové kúsky. Kapsulový šatník tvoria nadčasové kúsky oblečenia od kvalitných výrobcov, ktoré vám vydržia niekoľko rokov a nevyjdu z módy.

Napíšte komentár

Your email address will not be published.