Sprievodca svetom cestovania - otvor myseľ, spoznaj svet

Bolí vás hlava? Otvorte si okno!

1.03K 0

Únava, ospalosť, apatia, bolesti hlavy, podráždenosť a neschopnosť sústrediť sa – je vám to všetko známe? Hlavný dôvod, ktorý sa dá ľahko odstrániť, je vysoká hladina oxidu uhličitého v miestnosti.

Chodíme k lekárom, necháme sa testovať na všetko možné a dopujeme sa výživovými doplnkami plných chémie. Pritom si však neuvedomujeme, že za všetkými príčinami nepríjemných stavov musíme hľadať niečo iné. Okrem kvality spánku, jedla a zdravého životného štýlu nie je životné prostredie o nič menej dôležité.

Aké je nebezpečenstvo nedostatku čerstvého vzduchu doma?

Aj pri aktívnom životnom štýle a náročnom rozvrhu trávime doma asi 30 % svojho času. Ak sa však pohybujeme a spíme v priestoroch, v ktorých je prekročená hladina oxidu uhličitého, na čerpanie energie a nových síl môžeme zabudnúť.

Aj keď spíte 8-9 hodín – kvalita ovzdušia je často dôležitejšia ako množstvo spánku. Uzavreté okno môže byť potom príčinou rannej únavy a podráždenosti.

Príznaky vystavenia oxidu uhličitému

Ak nemáte vo svojom interiéri potrebné množstvo čistého vzduchu – kyslíka, vaše telo začne reagovať rôznymi spôsobmi. K tým najzávažnejším prejavom patria:

 • zlý a prerušovaný spánok;

 • vaše sny sú krátke a nič si z nich nepamätáte;

 • bez ohľadu na dĺžku spánku sa ráno cítite byť unavení;

 • káva vám nepriniesla energiu, ale spôsobila podráždenie;

 • nechce sa vám ani pohnúť, ste lenivý a v depresii;

 • často máte upchatý nos, suchý kašeľ, bolí vás hrdlo alebo hlava.

Riešením môže byť otvorené okno alebo ventilácia. Kvalita spánku sa v 55 % prípadov zvýši o 30 %. Zvyšuje sa účinnosť mozgovej činnosti, vaše telo sa cíti lepšie a v práci alebo počas dňa dosahujete lepšie výkony.

Znížená produktivita v práci

V práci (uzavretom interiéri) trávime 8, niekedy 10 až 14 hodín denne. Ak však z nejakého dôvodu nie ste plavčíkom na morskej pláži alebo záhradníkom, čo potom? Správne, väčšina z vás vdychuje zlý vzduch.

Preto každý, kto často žiada o zatvorenie okna v kancelárii, by mal poznať zoznam možných príznakov otravy oxidom uhličitým:

 • človek sa ťažšie sústredí na prácu;

 • vaša pozornosť je veľmi nízka a informácie okolo vás len prebehnú;

 • váš celkový výkon je znížený;

 • nemáte silu.

V takýchto podmienkach je ale plnenie úloh nemysliteľné a vy sa musíte nadýchať čerstvého vzduchu a pravidelne vetrať. Pokiaľ ste riaditeľom spoločnosti a vaši zamestnanci nefungujú dobre – popremýšľajte, možno to nie je lenivosť?

V kancelárii sa predsa často používajú klimatizácie, kde je zatváranie všetkých okien a dverí nevyhnutné. Výsledkom však je, že hladina oxidu uhličitého vydychovaného ľuďmi stúpa každú hodinu. V takomto prostredí sa ale nedá dlhodobo fungovať.

Ako udržať ideálnu hladinu CO2 doma aj v práci?

Zmerali ste si hladinu oxidu uhličitého, existujú na to špeciálne prístroje. Ak je nad normou, mali by ste zakročiť.

 • Pravidelne vetrajte a spite pri otvorenom okne;

 • Skontrolujte vetracie zariadenie v byte / kancelárii;

 • Namontujte si klasický ventilátor;

 • Sledujte úroveň vlhkosti.

Vetranie je jediný spôsob, ako sa dostať v interiéri k čerstvému vzduchu, preto by ste si ho mali zabezpečiť rôznymi spôsobmi. Len tak sa potom zbavíte chronickej únavy a budete na tom po fyzickej aj psychickej stránke lepšie. V experimentovaní s vetraním v miestnosti vám predsa nič nebráni, tak si naň vyberte konkrétne spôsoby. V originalite sa medze nekladú. Alebo sa snažte byť čo najviac na čerstvom vzduchu.

Napíšte komentár

Your email address will not be published.