Sprievodca svetom cestovania - otvor myseľ, spoznaj svet

Automobilový priemysel je jeden z najväčších znečisťovateľov životného prostredia

1.32K 0

Kvalita životného prostredia sa z roka na rok zhoršuje a výrazne k tomu prispieva automobilový priemysel. Medzi najšpinavšie priemyselné odvetvie však radíme hlavne textilný priemysel, no automobilový je hneď v tesnom závese za ním.

Aby však automobilový priemysel výrazne nezhoršoval kvalitu ovzdušia, ľudia, ale aj automobilky majú záujem o vývoj áut, ktoré neznečisťujú ovzdušia výfukovými plynmi. Jedná sa o elektromobily.

Elektromobily s kvalitnými elektromotormi

Elektromobily, čiže elektrické autá, sú poháňané výlučne elektrickou energiou, ktorú čerpajú z akumulátora integrovaného do vozidla, ktorý sa nabíja z externého zdroja, napríklad v nabíjacej stanici. Aj keď je v súčasnosti ešte pomerne málo nabíjacích staníc, záujem o elektromobily s kvalitnými elektromotormi je veľký. Klienti, ale aj automobilky v tom vidia budúcnosť a práve preto sa viaceré automobilky predbiehajú v tom, kto zhotoví lepší elektromobil za atraktívne ceny.

Aby sme si lepšie vedeli predstaviť také elektromobily, predstavte si, že namiesto klasického motora, na aký sme zvyknutý u dieselových a benzínových autách, majú elektromobily kvalitnejšie elektromotory, ktoré šetria životné prostredie a sú podstatne účinnejšie ako spaľovacie motory.

Elektromotory sa skladajú z pohyblivej časti, ktorú nazývame rotor a z pevnej časti, ktorej sa hovorí stator. Elektromotory využívajú dobre známy fyzikálny jav, a to elektromagnetizmus. Základným delením elektromotorov je delenie na jednosmerné motory a na striedavé motory.

Elektromobily a hybridy sú stále menej dostupnými automobilmi ako klasické automobily so spaľovacími motormi. Časom sa však situácia môže otočiť, avšak tipovať, kedy to bude, nie je prakticky možné. Elektromobil čaká ešte tuhý boj o prvenstvo v automobilovom priemysle. Musíme sa ale zamyslieť nad tým, že ak neznížime počet áut so spaľovacími motormi na cestách, vzduch, ktorý dýchame, bude ešte horší ako je teraz.

Napíšte komentár

Your email address will not be published.