Sprievodca svetom cestovania - otvor myseľ, spoznaj svet

Vyberte si správne drevené okná

797 0

Ak ste sa už rozhodli pre drevené okná, máte za sebou tú najdôležitejšiu voľbu. A určite správnu. Svojou noblesou a krásou sú drevené okná stále neprekonané. S využitím moderných technológií nezaostávajú za inými materiálmi v kvalite ani v životnosti a často vedia dokonca ponúknuť viac. Drevených okien je však niekoľko typov. Viete si z nich vybrať?

Drevené okná sa dnes nazývajú eurookná, pretože sa vyrábajú z tzv. europrofilu. Ide o lepený profil, vďaka ktorému sa eliminujú nežiadúce vlastnosti dreva. Tým je predovšetkým krútenie, ale tiež jeho rozťažnosť. Vďaka konštrukcii eurohranolu majú moderné drevené okná stály tvar, jednoducho sa zatvárajú a ich životnosť je výrazne vyššia.

Drevené eurookná podľa profilu

Základné typy drevených okien sa delia podľa profilu. Ten rozhoduje taktiež o tom, či bude okno s izolačným dvojsklom, alebo s izolačným trojsklom. Drevené eurookná majú profily 68 Standard (pre dvojsklo), 78 Comfort (pre trojsklo) a 92 Thermo (pre trojsklo). Číslo profilu vyjadruje hrúbku rámu okna. U každého typu okna sú ďalšími dôležitými parametrami, či ide o trojvrstvý, alebo štvorvstvý lepený hranol. Dôležitou veličinou je tiež hrúbka skla (počítaná ako súčet hrúbky skiel a medzier medzi sklami), prestup tepla oknom a zvuková izolácia.

Drevené okná nielen zo smreku

Drevené eurookná sa vyrábajú taktiež z tvrdých drevín, konkrétne z dubu. Ich cena je však vyššia, pritom tepelná izolácia je horšia než u smreku. Dobrým riešením sú však okná z meranti. Táto exotická drevina je prirodzene tmavá a hodí sa preto na okná, u ktorých zvažujeme tmavšiu povrchovú úpravu. Drevené eurookná z meranti sa vyrábajú taktiež v profiloch 68, 78 a 92. Tieto okná majú luxusný vzhľad a pripomínajú náš dub. Ponúkajú vyššiu tvarovú stálosť, pevnosť a odolnosť než majú okna zo smrekových eurohranolov. Majú minimálnu tepelnú rozťažnosť a hodia sa aj do vlhkých priestorov.

Špeciálne okná

Špeciálnymi oknami sú repliky historických okien. Aj tie sa dnes robia z eurohranolov – zo smreku, z meranti, alebo z dubu. Z drevených eurohranolov sa vyrábajú aj veľkoplošné okná, na ktoré sa napríklad plast z pevnostných dôvodov nedá vôbec používať. Hodia sa aj na zimné záhrady.

Prečo si vybrať drevené okná?

Drevené eurookná sú predovšetkým krásne, z prírodného materiálu a teda aj ekologické. Myslíte si, že nevydržia toľko čo plastové? Omyl! Životnosť drevených eurookien je až štvornásobná. Kvalitné drevené okná vyrába firma Drevsting.