Sprievodca svetom cestovania - otvor myseľ, spoznaj svet

Tepelné čerpadlá sú technológiou budúcnosti

815 0

Plyn ako relatívne lacný, dostupný, v podstate tiež ekologický spôsob vykurovania končí. Spory Ukrajiny a Ruska boli už v minulosti zdvihnutým varovným prstom. Naviac odborníci varovali i ohľadne toho, že plyn ako surovina dochádza obecne, a že nám pravdepodobne zostáva tak 50 rokov na to, než zásoby zemného plynu dôjdu úplne. V súvislosti s vojnou na Ukrajine sa však môže stať, že o plyn prídeme omnoho rýchlejšie. Pritom práve Slovensko je v rámci EU krajinou s najväčšou závislosťou na ruskom plyne.

Čo nahradí plynové kotly do budúcnosti?

Pokiaľ ide o vykurovanie domácností, jednoznačne to budú tepelné čerpadlá. Hit modernej domácnosti je to už dnes. Sú ideálne pre nízkoteplotné vykurovanie v podlahách či v stenách nízkoenergetických a pasívnych domov. To je prípad hlavne tých tepelných čerpadiel, ktoré prenášajú teplo do média – vody (voda – voda, zem – voda). Existuje ale aj riešenie vzduch – voda a vzduch – vzduch. To je potom ideálne ako kombinácia kúrenia a súčasne klimatizovania v letných mesiacoch. Ich nevýhodu je, že fungujú na rozdiel od iných typov tepelných čerpadiel len do -15 °C. Ostatné až do -20 °C.

TIP: Znížte s tepelnými čerpadlami náklady na teplo na minimum.

Tepelné čerpadlá sú ekologické

Nevýhodou tepelných čerpadiel je dnes predovšetkým vyššia cena technológie. To sa snaží eliminovať svojou podporou štát v rámci dotácií Zelená úsporám. Inštalácia tepelného čerpadla nemá priaznivý efekt len pre našu peňaženku, ale aj na životné prostredie. V súčasnej dobe ide v podstate o jedinú reálnu a ekologickú alternatívu k zemnému plynu.

Moderné technológie menia zdroje energie

Zatiaľ čo sú tepelné čerpadlá ideálne pre vykurovania, ohrev teplej vody, ale aj výroba elektriky sú možné pomocou fotovoltaiky. Kombinácia týchto technológie je už vyskúšaná a je ideálnou formou, ako sa zbaviť závislosti na plyne. Naviac nejde o kompromis, ale o pokrokové riešenie.

Bude do našich plynový trubiek ešte na jeseň a v zime prúdi plyn? Ťažko povedať. Rozhodne však nie je čas príliš váhať a je potrebné sa čo najskôr pustiť do zmien aj u seba doma. Tepelné čerpadlá technológia budúcnosti – to nie je len reklamný slogan, ale ukážka smeru akým sa vydať.