Sprievodca svetom cestovania - otvor myseľ, spoznaj svet

Čo je syndróm suchého oka a ako ho liečiť

898 0

Mávate suché a nepríjemné pálenie v očiach? Všetci administratívni pracovníci považujú tento deficit za nevyhnutné zlo svojej práce. A v období jesene, kedy sa dĺžka pobytu v interiéri zvyšuje, je riziko ešte väčšie. Existujú však riešenia, ktoré by vás mali tohto problému pomerne rýchlo zbaviť a my vieme, ktoré to sú.

Pomôcť vám môžu okuliare, kvapky alebo fyzioterapia. Poďme na to ale pekne po poriadku, všetko dôležité sa dozviete v našom článku.

Čo je to suché oko?

Princíp spočíva v tom, že bežne sa v slznej žľaze našich očí vytvárajú slzy, ktoré vykonávajú mnoho funkcií. Po prvé, fungujú ako štít a chránia rohovku pred vyschnutím a choroboplodnými zárodkami. Po druhé, sú slzy dôležité pre správne prúdenie lúčov a jasnú víziu oka.

V prípade poruchy zvlhčenia oka ide o neschopnosť slzných kanálikov produkovať dostatočné množstvo sĺz, potrebných na jeho zvlhčenie.

Podozrenie na syndróm suchého oka môžete spozorovať, ak:

  • dlhodobo pracujete za počítačom a nechránite si zrak ;

  • oči sú pri čítaní alebo práci na monitore rýchlo unavené;

  • vyskytujete sa často v mraze, vetre alebo prachu;

  • nosíte kontaktné šošovky, ktoré spôsobujú nepohodlie alebo dokonca bolesť.

Môžete mať aj nedostatok vitamínu A, ktorý kvalitu sĺz ovplyvňuje najviac. Veľmi vážnym problémom môže byť aj ekológia a životné prostredie (prehriaty vzduch v miestnosti, v ktorej sa používa silné vykurovania alebo klimatizácia).

Problémom môže byť aj zhoršená kvalita zraku a potreba nových a lepších dioptrií. Kontaktné šošovky sú možno riešenie, no z dlhodobého hľadiska je lepšie vybrať si dioptrické okuliare.

Dôvodom syndrómu suchého oka môžu byť aj hormonálne zmeny, užívanie antidepresív, anithistaminík a liekov na liečbu žalúdočných vredov.

Aká je diagnóza?

Na diagnostikovanie syndrómu suchého oka je potrebné vyhodnotiť rýchlosť tvorby slznej tekutiny. To sa vykonáva pomocou Schirmerovho testu. Ak test preukáže, že sa slzná tekutina nevyrába dostatočne, oftalmológ predpíše liečbu.

Ako liečiť syndróm suchého oka?

Kvapky

Najbežnejšou metódou sú kvapky, ktoré nahradia slzu. V žiadnom prípade sa ale neliečte sami! To môže spôsobiť nenapraviteľné poškodenie očí, ktoré sú pre váš život predsa nesmierne dôležité. Kvapky by mal predpisovať oftalmológ na základe výsledkov diagnostiky a vyšetrenia. Prípadne vám ich odporučiť lekárnik.

Fyzioterapia

Vynikajúcou alternatívou k liečbe kvapkami je fyzioterapia. Cirkulačná laserová stimulácia slzných žliaz eliminuje nepríjemné príznaky a pocity, obnovuje poškodený slzný film a jeho správne zloženie, spôsobuje, že slzné žľazy pracujú aktívnejšie a poskytujú dlhodobý stabilný výsledok. Ide o bezbolestný a pomerne rýchly postup, ktorého proces trvá asi tri minúty v každom oku.

Liečba porúch

Ak je príčinou syndrómu suchého oka hormonálna porucha, systémové ochorenie alebo lieky, určite sa obráťte na svojho lekára (terapeuta, gastroenterológa alebo gynekológa), aby ste si spolu s ním stanovili správnu liečbu. No a keď vám potom oftalmológ predpíše nové okuliare, určite si vyberte tie najkvalitnejšie.

Ochrana zraku je predsa nevyhnutná v každej jednej situácii. V lete, zime, na jeseň, ale aj počas práce a iných situácií, ktorým sa v priebehu nášho života nemôžeme vždy úplne vyhnúť. A so správnymi dioptrickými alebo slnečnými okuliarmi ste proti týmto prípadom dobre poistení.

Napíšte komentár

Your email address will not be published.