Sprievodca svetom cestovania - otvor myseľ, spoznaj svet

Čo môže zvýšiť bezpečnosť na cestách?

1.03K 0

Každý deň sa dopočujeme v správach, že pribúdajú nehody niekedy so šťastným koncom, niekedy s fatálnymi následkami. Bezpečnosť na cestách by mala byť prioritou nielen nás všetkých, ale aj miest a obcí, ktoré majú v správe cesty, po ktorých jazdievame.

Čo by teda mohlo zvýšiť bezpečnosť na cestách?

Úprava vozovky a odstránenie výtlkov

Výtlky na cestách dnes nájdete takmer na každej ceste. Nehovoríme ani o panelových cestách s výtlkmi, ktoré ohrozujú nielen podvozky áut, ale aj našu bezpečnosť. Samosprávy miest by mali myslieť predovšetkým na úprave vozovky a odstránenie výtlkov. Kvalitný asfalt prekryje výtlky a zabezpečí ochranu pred posypovými soľami a nadmerných množstvom vody.

Samozrejmosťou je predovšetkým spevnenie krajníc a ochrana áut zvodidlami.

Kvalitnejšie verejné osvetlenie

Bezpečnosť na cestách môže zvýšiť kvalitnejšie verejné osvetlenie. Viaceré mestá a obce sa na verejnom osvetlení snažia ušetriť peniaze z rozpočtu, pričom si neuvedomujú, že vypínaním verejného osvetlenia v niektorých častiach miest a obcí ohrozujú zdravie obyvateľov. Podporujú kriminalitu, ohrozujú chodcov a ohrozujú aj samotných vodičov. Jazdiť po uliciach bez verejného osvetlenia môže spôsobiť nehody. Vodiči sú nútení častejšie používať diaľkové svetlá a neuvedomujú si, že oslepujú protiidúcich vodičov. Oslepený vodič nemusí dobre zareagovať na dané svetlo.

Ak chcú obce a mestá zabezpečiť kvalitné osvetlenie cestných komunikácií, mali by sa orientovať na úspornejšie LED osvetlenie. Najvyššia úspora a najvyššia účinnosť z neho robia najlepšie verejné osvetlenie ponúkané na slovenskom trhu.

Stačí si najať firmu, ktorá vytvorí projekt verejného LED osvetlenia a ponúkne vám aj porealizačné meranie, ktoré má skontrolovať kvality verejného osvetlenia.

Okre úpravy vozovky, odstránenia výtlkov, nešetrenia na kvalitnom asfalte a zabezpečením dobrého verejného osvetlenia by bezpečnosť na cestách mohla zvýšiť aj disciplinovanosť vodičov.

Napíšte komentár

Your email address will not be published.