Sprievodca svetom cestovania - otvor myseľ, spoznaj svet

Ako liečiť karpálny tunel a iné úžinové syndrómy?

796 0

Ak patríte k ľuďom, ktorí uprednostňujú manuálnu prácu, určite viete, že sa to môže časom odraziť na vašom fyzickom zdraví. Pokiaľ pravidelne namáhate svoje telo a vystavujete ho činnosti, ktorá je tá istá a vy na ňu stále využívate napríklad jeden sval, po čase vás môže začať bolieť. Bolesť je jedným z prejavov aj karpálneho tunelu, ktorý patrí medzi úžinové syndrómy.

Karpálny tunel vzniká pri dlhodobom zaťažení zadného zápästného svalu. Cez zápästie prechádza prístredný nerv, ktorý je ohrozený, keď priechod zhrubne. Môže sa vám to stať aj v prípade, že si často presilíte zápästie jednou činnosťou, napríklad pri práci s počítačom, pokiaľ pravidelne klikáte na myš či klávesnicu. Zaujímavosťou je, že v priemere trpia týmto problémom viac ženy než muži.

Aké sú najčastejšie príznaky karpálneho tunelu?

Ak sa jedná o problém karpálneho tunela, môžete to ľahko rozoznať, pretože vám začne tŕpnuť palec a tri ďalšie prsty na ruke. Pacienti sa zvyknú sťažovať na bolesť, ktorá v noci naberá svoju intenzitu a kvôli nej pociťujú brnenie v prstoch. Znižuje sa aj citlivosť ruky, postupne odchádzajú motorické vlastnosti a drobné svaly v ruke.

Prvá pomoc pri bolesti a trvalé riešenie

Ako prvé by mal pacient podstúpiť elektromyografickévyšetrenie. Krátkodobá pomoc pre vašu ruku môže byť podanie kortikoidov neurológom, to však nepomôže natrvalo. Najúčinnejším riešením je operácia karpálneho tunela, počas ktorej bude karpálny tunel odstránený, a vďaka nej predídete jeho opätovnému vytvoreniu. Operáciu môžete podstúpiť vďaka spoločnosti Pain Clinic, ktorá je centrom liečby bolesti.

Bolesť v ľudskom tele nie je jeho prirodzeným stavom, preto je vždy potrebné nájsť príčinu bolesti a následne ju odstrániť. Operácie sa báť nemusíte, lekári ju dnes vykonávajú už bežne a na ich odbornosť sa môžete spoľahnúť.