Sprievodca svetom cestovania - otvor myseľ, spoznaj svet

5 dôvodov, prečo váš mozog starne rýchlejšie

1.06K 0

Nemá zmysel hovoriť o fajčení, alkohole a nedostatku spánku, pretože tieto varovania si prečítal asi každý z vás. Pravidelný pohyb a správna životospráva sa cenia, rozhodnutie je ale na vás. Určite však nechcete byť chorí a predierať sa svojím životom postihnutí mnohými ochoreniami. Je oveľa lepšie a príjemnejšie sa oboznámiť s výhodami, vďaka ktorým bude váš mozog zas o niečo mladší a poskytovať vám tie najlepšie podmienky na spokojný život.

Pozrieme sa spolu na 5 dôvodov, prečo náš mozog starne rýchlejšie a ako to môžete zmeniť.

Žijete pri ceste

Polohu svojho nového bydliska si asi všetci vybrať nemôžu. Ak sa k tomu pridá neustály rozvoj dopravnej infraštruktúry, možností nám už veľa nezostáva.

V blízkosti diaľnic je vysoká úroveň znečistenia ovzdušia, čo môže byť podľa vedcov zlá správa pre mozog. Vedci študovali ľudí, ktorí žili neďaleko hlavných ciest, a boli vážne znepokojení účinkom malých pevných častíc zo vzduchu na telo testovaných subjektov.

Dlhodobá expozícia znečisteného ovzdušia vedie k štrukturálnym zmenám v mozgu, ktorým môžu predchádzať kognitívne poruchy a cerebrovaskulárne známky poškodenia mozgu. Ak je to možné, skúste sa takémuto spôsobu bývania vyhnúť, prípadne zvážte izoláciu otvorov okien a dverí a vyhýbajte sa pobytu v exteriéri takto znečisteného ovzdušia.

Neradi sa učíte nové veci

Ľudia s vyššou inteligenciou a všeobecnými znalosťami majú menšiu pravdepodobnosť, že dostanú demenciu. Je to pravda, pretože aj vďaka štúdiu nových poznatkov sa váš mozog precvičuje a dáva do pohybu. Keď sa niečo zaujímavé naučíte, mozog si vytvorí nové spojenia a získa väčšiu stabilitu. Bude na tom oveľa lepšie, pretože má tréning.

Nechránite si hlavu

To znamená, že pri jazde na bicykli nenosíte prilbu, prípadne si hlavu v náročnom teréne vôbec nechránite. Možno si dávate pozor a vôbec to nepotrebujete, niektoré situácie sú ale nepredvídateľné a treba sa pred nimi dobrou výbavou poistiť. Aj ten najmenší otras mozgu môže na vás zanechať následky. Nie hneď ale vo vyššom veku určite.

Ak ste utrpeli náhle poranenie hlavy vo veku 20 rokov, riziko rozvoja demencie vo veku 50 rokov sa zvýši v priemere o 60 %.

Nestaráte sa o svoje srdce

Zdravý rozum hovorí, že zdravie srdca priamo súvisí so zdravím mozgu. Čo je dobré pre srdce, je dobré pre mozog. Inými slovami, ak je vaše srdce napäté, potom váš mozog nedostane to, čo má, a v dôsledku toho rýchlo zostarne. V tejto súvislosti sa zistilo, že u ľudí stredného veku s rizikovými faktormi poškodenia a ochorenia ciev, ako je hypertenzia alebo cukrovka, je väčšia pravdepodobnosť, že sa vyvinú choroby spojené s mozgom.

Ste v strese

U ľudí, ktorí majú sklon k úzkosti a stresu, je vyššie riziko rýchleho zníženia kognitívnej funkcie. Neodpočívate, nespíte, neužívate si život a tak ďalej. Musíte byť schopní si tiež oddýchnuť, čo neznamená letieť lietadlom do Turecka. Choďte k jazeru alebo na prechádzku v parku a kontrolujte svoje stavy vyčerpania, depresie a úzkosti, pretože práve tie signalizujú, že u vás existuje predispozícia na všetky druhy chorôb.

Napíšte komentár

Your email address will not be published.