Sprievodca svetom cestovania - otvor myseľ, spoznaj svet

Pripravte svoje auto na novú sezónu

969 0

Zima bola dlhá a v horských oblastiach je snehová pokrývka ešte pomerne veľká. Tak, ako začíname realizovať jarné upratovanie záhrady a domácnosti, tak by sme mali myslieť aj na jarnú prípravu auta. Čo všetko je potrebné zrealizovať a ako pripraviť auto na novú sezónu?

Prezúvanie zimných pneumatík na letné

Nočné mrazy trápili na našom území viaceré kraje ešte začiatkom apríla, preto ak ste ešte neprezúvali zimné pneumatiky, rezervujte si čím skôr termín prezúvania. Vyhnete sa veľkému návalu majiteľov vozidiel, pretože väčšina áut má už dávno prezuté pneumatiky.

Nezabúdajte ani na vyvažovanie kolies, ktoré je potrebné robiť ideálne pri prezúvaní a raz za dva roky.

Ak budete prezúvať a problémy vám začala robiť vaša závitovková prevodovka, nečakajte a s mechanikom sa dohodnite, čo robiť a či je potrebná kúpa novej závitovkovej prevodovky.

Ak máte predný náhon a pneumatiky na predných kolesách máte vydraté (hladké), je potrebné skôr, ako plánujete prezvať, informovať sa, či pneumatiky vydržia aj nasledujúcu sezónu. Pneumatiky priemerne vydržia 4-5 rokov. Ak však ročne najazdíte aspoň 10 000 km, tak je potrebné vymeniť ich skôr.

Pneumatiky po prezutí riadne vyčistite a pripravte na ďalšiu sezónu. Čo sa týka uskladňovania, odporúčame vám kúpiť stojan na pneumatiky.

Kontrola batérie a štartéra

Ak máte staršie auto a autobatériu, je namieste skontrolovať si aj túto dôležitú súčasť auta. Zima bola dlhá a ak jazdíte len po meste kratšie trasy, môže sa stať, že sa vám batéria v blízkej dobe vybije a vy jednoducho nebudete môcť naštartovať. Problém môže byť v zlom priamočiarom pohone, ktorý ak bude treba vymeníte za kvalitnejší priamočiary pohon.

Kontrolu autobatérie (akumulátora) však nezanedbajte.

Ak sa vám náhodou stalo, že vaše auto ste nenaštartovali aj po výmene nefunkčnej batérie, problém môže byť v štartéri.

Odstránenie posypovej soli z podvozku

Korózia je veľkým nepriateľom nových, ale najmä starších áut.

Odporúčame vám preto vždy po zime ísť do autoumývarky a odstrániť zvyšky posypovej soli z podvozku. Takto zabránite znehodnoteniu podvozku, ale aj auta.

Napíšte komentár

Your email address will not be published.