Sprievodca svetom cestovania - otvor myseľ, spoznaj svet

Madrid – spoznajte kráľovské mesto flamenca a koridy.

1.78K 0

Stačí spomenúť toto mesto a každému hneď príde na um futbal. Madrid nie je len o futbale. Či už ste fanúšikom tohto športu, alebo nie, Madrid má čo ponúknuť všetkým. Hlavné mesto Španielska (oficiálny názov Španielske kráľovstvo) je tretie najväčšie mesto v Európskej únii. Aj keď je Madrid moderné mesto nájdete tu mnoho pamiatok. Napriek modernej infraštruktúre má mesto historický charakter. Madrid leží takmer v strede Španielska. Takže ak si budete chcieť pozrieť iné časti krajiny, môžete sa pokojne vybrať ktorýmkoľvek smerom.

Španielsko, krajina fiesty a siesty je druhou najväčšou krajinou Európskej únie. Nachádza sa v juhozápadnej Európe na Pyrenejskom polostrove (zaberá cca 5/6 polostrova.). Skladá sa zo 17 – tich autonómnych spoločenstiev

Andalúzia, Aragónsko, Astúria, Baleáry, Baskicko, Kanárske ostrovy, Kantábria, Katalánsko, Kastília La Mancha, Kastília León, Estremadura, Galicia, La Rioja. Madrid, Murcia, Navarra, Valencia

Možno sú vám niektoré autonómne oblasti známe a možno o niektorých čítate prvý krát. Jedno je isté, každá časť Španielska má čo turistom ponúknuť. Niekoľko tisíc kilometrov pláží, romantické zákutia, historické pamätihodnosti, múzeá a galéria….a k tomu ešte aj nádherné slnečné a teplé počasie.

Madrid, Gran Via, Zdroj: https://pixabay.com/cs/gran-v%C3%ADa-madrid-%C5%A1pan%C4%9Blsko-968932/

Doklady

Pre vstup do Španielska vám stačí platný cestovný pas, alebo platný občiansky preukaz.

Ak s vami cestujú deti, ktoré ešte nie sú držiteľmi občianskych preukazov vybavte im cestovný pas. Pre deti, ktoré cestujú len v sprievode jedného rodiča, alebo s inou dospelou osobou je najlepšie vybaviť im úradný dokument, ktorý oprávňuje dieťaťu cestovať bez rodičov. Tento dokument by mal byť podpísaný oboma rodičmi, alebo jedným (chýbajúcim) rodičom.

Zdravotné poistenie

Aj v Španielsku vás môžu prekvapiť nepredvídané zdravotné problémy. Pre tento prípad je vhodné mať vybavení Európsky zdravotný preukaz poistenca.

Klimatické podmienky v Španielsku

V Španielsku je zima aj teplo, vyschnuté korytá riek, ale aj zasnešené územia. Záleží to od toho v ktorej oblasti sa nachádzate, a v ktorom ročnom období plánujete túto krajinu navštíviť.

Najteplejšou časťou krajiny je pobrežie Stredozemného mora. Teplé a suché počasie si vychutnajú hlavne turisti, ktorý si chcú užiť nádherné pláže Španielska.

Letné teploty sa pohybujú medzi 25 – 30 °C – ideálne na letnú dovolenku. Najteplejšie mesiace sú júl a august.

V zime sa pripravte na teploty od 8°C až do -15°C. Vo vnútrozemí očakávajte v zimných mesiacoch sneh. V samotnom Madride klesajú teploty pod bod mrazu.

Daždivé obdobie je v Španielsku na jar a v jeseni. Zrážky sú mierne a veľmi nezmoknete, ale ak si chcete užiť teplo a slnko tak sa v tomto období Španielsku vyhnite.

Na Kanárskych ostrovoch vládne subtropické podnebie.

Letenky

Do Španielska sa najrýchlejšie a najpohodlnejšie dostanete lietadlom.

Bratislava

Z Bratislavy do Madridu sa dostanete za cca 60 euro (spoločnosť RyanAir) – cena je za spiatočnú letenku. Ak ale nebudete mať šťastie na akciu letenky zaplatíte si za ten istí let cca 224 euro.

 • Let trvá 3 hodiny – priamy let, bez prestupu.

Viedeň

Z letiska vo Viedni sa dostanete do ktorejkoľvek časti Španielska priamo, bez prestupu.

Z Viedne do Madridu vás bude spiatočná letenka stáť od 197 euro vyššie (spoločnosť Iberia)

 • Let trvá cca 3h 5 min. – priamy spoj bez prestupu

Ak sa rozhodnete cestovať napr. na Kanárske ostrovy počítajte s cenou spiatočnej letenky od 281 euro (spoločnosť Iberia) a jedným prestupom v Madride. Let bude trvať cca 7 hodín.

Najmenej zaplatíte za let do Barcelóny – 130 euro a najdrahší let je na Madeiru – 439 euro.

 • Cesta z Bratislavy na letisko vo Viedni – 5 – 9,90 euro – spoločnosť Flixbus

Ako sa dostať z letiska do Madridu

Madrid má jedno letisko Barajas.  Pristávajú a odlietajú odtiaľto medzinárodné, ale aj vnútroštátne lety, čo radí toto letisko medzi najvyťaženejšie letiská v Európe. Dlhé presuny medzi terminálmi a množstvo ľudí sú dôvodom prečo budete na tomto letisku pri odlete zo Španielska potrebovať viac času než na iných letiskách – rátajte s tým a radšej príďte skôr.

Z letiska sa môžete dostať autobusom, vlakom, metrom, alebo taxíkom. Letisko je od Madridu vzdialené len 13 km.

Autobus

Spoločnosť EMT (mestská hromadná doprava) zaisťuje pravidelnú prepravu medzi letiskom a centrom mesta.

Autobusy idú každých 15 – 20 minút cez deň a každých 35 minút v noci.

 • Cena jednosmerného lístku je 5 euro
 • Cesta trvá 35 – 40 minút

Ak sa chcete dostať z Madridu do iného mesta zvezte sa na hlavnú autobusovú stanicu Avenida de America. Pravidelné spoje z letiska idú aj na vlakovú stanicu Atocha. Autobus z letiska stojí 1,50 eura a cesta trvá cca 20 minút.

Metro

Metro odchádza z letiska každých 5 minút. Na letisku sú dve zastávky metra (terminál 2 a terminál 4).

 • Cena lístku na metro je 3 euro

Oplatí sa kúpiť balíček 10 lístkov – cena balíčku je 12, 20 euro.

Vlak

Vlakové spojenie medzi letiskom a mestom Madrid má na starosti spoločnosť Renfe. Vlakom sa dostanete do centra na stanicu Prinipe Pio. Lístky môžete kúpiť v letiskovej hale v stánkoch spoločnosti.

 • Cena lístku na vlak je 2, 55 euro
 • Cesta trvá cca 40 minút

Taxík

Taxíky stoja pri každom terminály. Oficiálny taxík je bielej farby s červeným pruhom. Cesta taxíkom do centra mesta vás bude stáť približne 30 euro.

Doprava v Madride

Aj keď Madrid patrí medzi najväčšie mestá v Európe cestovanie hromadnou dopravou vás nijako finančne nezruinuje. Lístky na metro platia aj na autobus.

Autobus

Denné spoje premávajú od 6:00 rána do polnoci. Zabezpečené sú aj nočné spoje od polnoci do 6:00 rána. Ak sa budete využívať nočný spoj je lepšie pred zástavkou dať vodičovi znamenie stlačením tlačidla v autobuse – môže sa stať že na zástavke inak nezastaví. Viac než 200 spojov vás dopraví kamkoľvek v meste.

Metro

Metro premáva od 6:00 do 1: 30 každé 2 až 5 minút. Vďaka 13-tim linkám sa dostanete na každé miesto v meste rýchlo a pohodlne.  Jednotlivé linky metra sa odlišujú farebne a číslom. Aby ste sa vyznali v spleti vlakov je lepšie zobrať si mapku metra – nájdete ju v každej stanici a je zadarmo.

Lístky na autobus aj metro stojí 1, 50 euro (lístok na jednu cestu, nie je prestupný) . Kúpiť sa dajú v automatoch na každej stanici metra, ale aj v stánkoch, trafikách alebo EMT informačných stánkoch. Ak si kúpite celý balíček lístkov získate 10 lístkov za 12,20 euro.

Travel Pass

Praktický a jednoduchý spôsob ako cestovať po Madride bez zháňania lístkov je Travel Pass. Táto karta je ako stvorená pre turistov. Môžete si zakúpiť kartu na 1, 2, 3, 5, alebo 7 dní.  Koľko dňovú kartu si kúpite toľko dní môžete cestovať hromadnou dopravou zadarmo. Travel Pass si môžete kúpiť na letisku, na staniciach metra, v trafikách a u autorizovaných predajcov.

Madrit je rozdelený do dvoch zón – A a T. Zóna A je centrum mesta. Pokiaľ sa chcete pohybovať len po meste vystačí vám kúpiť si kartu len na zónu A. Ak sa rozhodnete navštíviť aj okrajové časti mesta, predmestia a okolité mestečká, zaobstarajte si kartu s ktorou môžete cestovať aj ďalej – zóna T.

Kartou pre zónu A môžete cestovať modrými mestským autobusmi a metrom, ktoré premáva len v centre mesta.

Kartou pre zónu T sa dostanete do 6- tich zón v okolí Madridu a a ďalších dvoch zón v Castilia La Mancha. Môžete na ňu cestovať zadarmo modrými mestskými autobusmi, zelenými medzimestskými (v regióne Madridu) a celou sieťou metra.

Cena Travel Pass

Zóna A

1 deň – 8, 40 euro

2 dni – 14, 20 euro

3 dni – 18, 40 euro

5 dní – 26, 80 euro

7 dní – 35, 40 euro

Zóna T

1 deň – 17, 00 euro

2 dni – 28, 40 euro

3 dni – 35, 40 euro

5 dní – 50, 80 euro

7 dní – 70,80 euro

Pre deti od 4 do 11 rokov je cena karty polovičná. Deti do 4 rokov cestujú zadarmo metrom aj autobusom.

Ubytovanie v Madride

Silken Torre Garden – trojhviezdičkový hotel sa nachádza približne 5 km od centra mesta. V blízkosti hotela je autobusová stanica a aj metro, ľahko sa dostanete do centra. V okolí je mnoho pamiatok a parkov

 • V hotely je zadarmo pripojenie na wi-fi, bar a kaviareň otvorené od 8:00 do 23:00 a raňajky v cene formou bufetu.
 • Každá izba má klimatizáciu, TV, kúpeľňu s vaňou a nádherný výhľad na mesto, alebo do záhrady
 • Cena izby je od 77 euro za jednu osobu a jednu noc

Dormirdcine – štvorhviezdičkový hotel 2 km od centra Madridu neďaleko stanice metra Diego de Leon, v elegantnej štvrti Salamanca. Moderný hotel s nástennými maľbami a umeleckými grafitmi si isto obľúbite.

 • Wi-fi pripojenie zadarmo v celom hotely, raňajky v cene sa podávajú formou bufetu. Hosťom je k dispozícii kaviareň a kino bar.
 • Na každej izbe je klimatizácia, TV, minibar, kúpeľňa s vaňou, alebo sprchovým kútom.
 • Cena izby sa pohybuje od 94, 80 euro vyššie za jednu osobu a jednu noc. Ak si objednáte izbu v dostatočnom predstihu môžete natrafiť na zaujímavé zľavy, kedy sa cena pohybuje okolo 82 euro za osobu a noc.

Hotel Artier Madrid – štvorhviezdičkový hotel sa nachádza len cca 15 minút autom od letiska Barajas. Najbližšia stanica metra Barrio de la Concepcion  je vzdialená 500 metrov. Hotel stojí takmer v centre obchodnej zóny Madridu.

 • Na hotely je bezplatné wi-fi, raňajky sú v cene, nájdete tu aj fitnescentrum a hotelovú reštauráciu, ktorá je hosťom dostupná 24 hodín denne.
 • Na každej izbe je klimatizácia, TV, kúpeľňa so sprchovým kútom. Izby sú odhlučnené.
 • Cena za izbu je od 121 euro vyššie pre jednu osobu na jednu noc.
Madrid Card

Karta pre turistov, ktorí prišli do Madridu kvôli pamiatkam, múzeám a atrakciám a nechcú stáť dlho v radoch na kúpu vstupenky. Vďaka tejto karte môžete navštíviť viac ako 50 najobľúbenejších múzeí a atrakcií zadarmo a naviac s touto kartou získate zľavy v baroch a reštauráciách. Zadarmo môžete navštíviť napr. múzeum Prado, kráľovský palác v Madride, kráľovskú botanickú záhradu, múzeum voskových figurín, múzeum Thyssen – Bornemisza a mnoho ďalších zaujímavých miest.

Kartu môžete používať 24, 48, 72, alebo 120 hodín. Platnosť Madrid Card začína plynúť hneď ako ju prvý krát použijete. (napr. 48 hodinovú kartu použijete prvý krát v pondelok o 17:45 – jej platnosť skončí v stredu o 17:45. V tomto čase môžete navštíviť množstvo múzeí a využiť zľavy v reštauráciách a baroch).

Ku každej karte dostanete brožúrku so zoznamom kde všade môžete Madrid Card využiť.

Cena Madrid Card

Madrid Card 24 – 47 euro (deti od 6 do 12 rokov 34 euro)

Madrid Card 48 – 60 euro (deti od 6 do 12 rokov 42 euro)

Madrid Card 72 – 67 euro (deti od 6 do 12 rokov 44 euro)

Madrid Card 120 – 77 euro (deti od 6 do 12 rokov 47 euro)

Kartu Madrid Card si môžete kúpiť on line, alebo v obchode Civitatis Tours & Tickets, ktorý nájdete na Calle Montera 32.

Táto karta sa nedá používať na cestovanie hromadnou dopravou. Slúži len ako predplatené vstupné do miestnych múzeí, pamätihodností, galérií a atrakcií.

Pamiatky

V Madride je množstvo múzeí, galérií a pamiatok, ktoré keď už tu budete musíte vidieť. A nie len to…majestátne budovy, nádherné parky a úžasné námestia tiež stoja sa pozretie.

Námestie Plaza Mayor

Plaza Mayor, alebo Hlavné námestie je miesto plné histórie. Tu sa konali býčie zápasy ale aj popravy kacírov. Dnes tu nájdete mestský trh a obchody so suvenírmi

Parque del Retiro

Najobľúbenejší, najväčší a najkrajší park nie len v Madride, ale aj na svete. Čisté jazerá a nádherné záhrady sa rozprestierajú na ploche takmer 118 ha. Stretnete tu umelcov, maľujúcich pod holým nebom, môžete sa plaviť na loďke v jazierku, alebo len tak oddychovať v tieni stromov. V tomto parku sa nachádza aj Palacio de Cristal – Krištáľový palác. Krištáľový palác je stavba z kovu a skla, pôvodne budovaná ako skleník. Dnes sa tu konajú rôzne výstavy – vstup zdarma.

Kráľovský palác

Kráľovský palác, alebo Palacio de Oriente nájdete na asi najmalebnejšom námestí Madridu Plaza de Orinte. Palác je sprístupnený verejnosti (kráľovská rodina býva v Palacio de la Zarzuela  – severozápad Madridu), kráľovská rodina tento palác používa len pri štátnych ceremóniách (vtedy je uzavretý pre verejnosť). Nájdete tu obrazy od V. Goya, Rubensa, alebo El Greca, navštívite kráľovskú zbrojnicu a uvidíte mnoho zaujímavých zbierok a majestátnych sál.

Otvorené denne:

október – marec – 10:00 do 18:00

apríl – október – 10:00 do 20:00

 • Cena vstupného 10 euro (deti do 16 rokov 5 euro)
 • Držitelia karty Madrid Card – vstup zadarmo

Museo Nacional del Prado

Toto múzeum je najväčším lákadlom turistov. Je tu množstvo obrazov od európskych maliarov od 16 – teho do 19 – teho storočia.Goya, Tiziano, Rubens – najväčšiu zbierku obrazov od týchto umelcov uvidíte práve tu. Ak patríte medzi obdivovateľov týchto umelcov, rezervujte si na návštevu tohto múzea minimálne pol dňa.

Otváracie hodiny

Pondelok – sobota – 10:00  – 20:00 hod.

Nedeľa a sviatok – 10:00 – 19:00 hod.

 • Cena vstupného 15 euro ( deti – 7,50 euro)
 • Držitelia karty Madrid Card – vstup zadarmo

Templo de Debot

Tento chrám darovala Španielsku egyptská vláda. Chrámom v Núbii (v Egypte) hrozilo pre výstavbu priehrady zničenie. Španielsko, spolu s ďalšími troma krajinami pomohlo stavby zachrániť. Egyptská vláda, ako poďakovanie, darovala každej nápomocnej krajine jeden chrám (v USA je chrám Dendur, v Holandsku je chrám Taffa a v Taliansku je chrám Ellesiya).

Vstup zadarmo.

Múzeum Thyssen – Bornemisza

Ďalšie najnavštevovanejšie múzeum umenia je umiestnené v paláci Palacio de Villahermosa. Viac než 1000 malieb je rozmiestnených na troch poschodiach.

Otváracie hodiny

Utorok – nedeľa – od 10:00 do 19:00 hod

Pondelok – od 12:00 do 16:00 hod.

 • Cena vstupného je 12 euro (študenti 8 euro)
 • V pondelok je vstup zadarmo.
 • Držitelia karty Madrid Card – vstup zadarmo.

Katedrála La Almundena

Katedrálu nájdete hneď vedľa Kráľovského paláca. Spolu s palácom sú dominantami mesta. V katedrále je múzeum, v ktorom sú vystavené obrazy patrónov mesta.

Vstup do katedrály je zadarmo

Vstup do múzea stojí 6 euro.

Námorné múzeum – Museo naval

Múzeum vzniklo v roku 1792, neskôr ho zrušili a momentálne je otvorené znova. Vďaka darom kráľovskej rodiny v ňom nájdete množstvo dokumentov a zbierok od 15- teho storočia po súčasnosť.

 • Cena vstupného – 3 eurá – symbolická cena. Vstupné slúži na údržbu múzea.

Otváracie hodiny

Utorok – nedeľa – od 10:00 do 19:00

V Madride nájdete veľa múzeí. Ak budete mať čas a chuť rozhodne sa v niektorých zastavte

Múzeum robotov – uvidíte tu najväčšiu zbierku robotických psov v Európe

Otváracie hodiny:

Pondelok – piatok – 13:00 – 18:00

Sobota – vstup o 15:15 hod., 17:15 hod a 18:15 hod.

 • Cena vstupného – 4 eurá

Cerralbo museum

Kolekcia viac než 50 000 obrazov, keramiky, medailí, nábytku, zbraní, brnení,…ak sa chcete vrátiť do čias šľachticov príďte do tohto múzea.

 • Cena vstupného 12 euro (dostanete sa na všetky výstavy a múzeá, ktoré sú v tomto objekte)

Národné múzeum vedy a techniky – vstupné zadarmo

Atrakcie

Plaza de Toros Las Ventas

Najznámejšia býčia aréna v Španielsku sa nachádza na tomto námestí. Ak chcete na vlastné oči vidieť býčie zápasy zavítajte na toto miesto. Nájdete ho takmer v centre mesta a ak sa chcete dostať na koridu a ak vám nevadí vidieť býčie zápasy na vlastné oči zavítajte do Madridu v mesiacoch marec až október.

 • Cena vstupného od 2 euro do 120 euro.

Štadión Santiago Bernabeu

Milovníci futbalu by si tento domáci stánok futbalového klubu Real Madrid nemali nechať ujsť. Trofeje, ocenenia, kopačky – keď to uvidíte pochopíte prečo je tento klub známy po celom svete. Pozriete sa do šatní, prejdete sa po ihrisku a tiež zavítate do prezidentského boxu.

 • Cena vstupného – 25 euro

Otváracie hodiny

Pondelok – sobota – od 10:00 do 19:00

Nedeľa a sviatky – od 10:30 do 18: 30

Počas zápasov je prehliadka štadiónu zrušená.

Faro de Moncloa

Ak chete vidieť celý Madrid ako na dlani vyberte sa na vyhliadku Faro de Moncloa. Z výšky 110 metrov uvidíte všetky významné budovy, historické stavby a nádherné parky.

Lístok si môžete kúpiť na mieste, alebo online. Ale pozor platia na istú hodinu.

 • Cena vstupného 3 eurá.

Jedlo v Madride

Tapas – s týmto slovíčkom sa stretnete v každom bare či reštaurácii do ktorej zavítate. Ide vlastne o niečo pod zub. Sú to malé kúsky jedla (jednohubky), ktoré sa bežne podávajú k vínu či drinku. Sú to malé porcie, ale pokojne si môžete objednať aj väčšiu porciu a dať si ju miesto obeda. Tapas môže byť všetko možné…od malých kúskov pečených zemiakov s pikantnou omáčkou, cez melón so šunkou,  varenú klobásu až po kalamáre. Vybrať si môžete z veľkého množstva a pokojne sa popri tom rozprávať s priateľmi bez toho aby ste sústo jedla niekoľko minút žuvali.

Cocido Madrileno – zmes duseného kuracieho, hovädzieho a bravčového mäsa so zeleninou.

Gazpacho – studená zeleninová polievka z paradajok, cesnaku, papriky, uhorky a olivového oleja.

Bocadillos –sendvič zo španielskeho chleby šunkou, bravčovou panenkou, zemiakmi a syrom. Pokojne si môžete dať aj inú verziu tohto jedla…napr. s vyprážanými chobotnicami, kuracími prsiami, alebo konským mäsom.

Churros –jedlo podobné našim šiškám – ich chuť je sladká, polievajú sa čokoládou, alebo sa posypú cukrom a škoricou

Sangría – svieži letný nápoj z červeného vína, ovocnej drti a trošky brandy. V každom podniku miešajú tento nápoj podľa vlastnej receptúry.

Reštaurácie

Restaurante Etimo by Begona Fraire – vychytená reštaurácia vo štvrti Salamanca, v ktorej sa podáva španielska kuchyňa. Labužníci si tu prídu na svoje.

 • Cena jedla od 60 euro do 300 euro.

Otváracie hodiny

Utorok – sobota – od 13:30 – 17:00 a od 20:30 – polnoci.

Los Montes de Galicia – túto reštauráciu nájdete neďaleko námestia Plaza de Toros las Ventas. Podáva sa tu stredomorská, španielska, medzinárodná a aj vegánska strava.

 • Cena jedla je od 40 euro do 70 euro.

Otváracie hodiny

Pondelok – nedeľa – od 13:30 do 16:00 a 20:30 do polnoci

Vinos de Bellota – reštaurácia sa nachádza vo štvrti Retiro. Po prechádzke nádherným parkom sa môžete najesť do sýtosti. Podáva sa tu španielska, európska a stredomorská kuchyňa.

 • Cena jedla je od 25 euro do 35 euro.

Otváracie hodiny

Utorok – nedeľa – od 13:00 do polnoci (v piatok a sobotu otvorené do 1:00 hod.)

Oven Atocha – ak vás prepadla chuť na pizzu, alebo cestoviny zavítajte do tejto reštaurácie. Nájdete ju neďaleko stanice Atocha. Podáva sa tu prevažne talianska kuchyňa ale pripravia vám aj stredomorské alebo európske jedlo.

 • Cena jedla je od 15 euro do 20 euro.
 • Môžete si tu dať neskoré raňajky, výdatný obed a chutnú večeru.

La Cocina de mi Vecina – keď sa vám začnú zbiehať sliny na niečo sladké navštívte túto kaviareň (cukráreň) – podávajú sa tu aj zákusky a koláče. Nájdete ju vo štvrti Malasaňa hneď vedľa Tribunal de Cuentas.

 • Cena jedla cca 5 euro.

Otváracie hodiny

Pondelok – nedeľa – od 10:00 do 22:00 (v piatok a sobotu otvorené do polnoci)

Steakburger Fuencarral – pre tých čo dávajú prednosť hamburgerom, steakom a grilovaným jedlám odporúčam navštíviť reštauráciu v tesnej blízkosti predchádzajúcej kaviarni vo štvrti Malasaňa vedľa Tribunal de Cuentas. Najesť sa tu môžete aj neskoro v noci.

 • Cena jedla od 10 euro do 20 euro

Otváracie hodiny

Pondelok – nedeľa – od 13:00 do 1:30.

Španielsko je obrovská krajina, ktorá má nádherné pláže. Práve tie sú lákadlom pre turistov. Pokiaľ, ale nepatríte k turistom, ktorí trávia dovolenku opaľovaním a kúpaním v mori zavítajte aj do vnútrozemia Španielska. Majestátne budovy, námestia dýchajúce históriou, malebné dedinky a nádherné prostredie …vaša dovolenka môže byť úžasná nech ste v ktorejkoľvek časti Španielska. Každá oblasť tejto krajiny má čo turistom ponúknuť.

Napíšte komentár

Your email address will not be published.