Sprievodca svetom cestovania - otvor myseľ, spoznaj svet

Ako sa v zime postarať o citlivú pokožku?

928 0

Napriek tomu, že ide o jeden z najodolnejších a najväčších orgánov nášho tela, predsa len sa vplyvom stále viac náročnejších externých podmienok mení na „ohrozený druh“. Áno, aj koža akéhokoľvek typu sa jedného dňa môže stať príliš citlivou. Ako sa ale dokáže s negatívnymi prejavmi veľmi rýchlo a dobre vyrovnať, vám prezradí niekoľko našich tipov.

Ako spoznáte, že je vaša pokožka citlivá?

Príznakov akútnej reaktivity kože je viacej:

  • začervenanie;

  • svrbenie;

  • suchosť;

  • pálenie;

  • brnenie.

Výsledkom je, že vďaka týmto prejavom trpíte nepohodlím. Kde hľadať pomoc? Napriek tomu, že dobrý a objektívny kožný test na stupeň citlivosti pleti až tak úplne neexistuje, skúsený dermatológ môže zistiť a diagnostikovať príčiny jej rozmarného správania. Zoznam provokatérov nedostatočnej epidermálnej reakcie sa neustále aktualizuje. Dobrou správou je, že každá položka má svoje vlastné protilátky.

Akútna reaktivita kože sa počas vykurovacej sezóny zvyšuje

Vykurovacia sezóna je v plnom prúde a s ňou aj zvýšená citlivosť pokožky. Týka sa to viac ako 70 % obyvateľov, ktorí žijú často v malých a prekúrených bytoch. Vyskytuje sa ako nezávislý jav a na pozadí rôznych kožných ochorení. Skúste teplotu znížiť a doplniť chýbajúcu vlhkosť.

Najväčší nepriatelia citlivej pokožky

Medzi nepriateľmi citlivej pokožky, ktorí prišli „zvonku“, je aj voda z vodovodu. Chlór – kamarát mestskej vodárenskej spoločnosti – na jednej strane zabíja patogénne baktérie, na druhej škodí našej pleti. Príliš priateľský k pokožke nie je ani Vápnik, ktorý často pôsobí na citlivú pleť ako silné dráždidlo.

Áno, samozrejme, môžete vodu filtrovať a špeciálne upraviť varením, no veľmi rýchlo prídete na to, ako vám to zasiahne do rozpočtu. Aké je ideálne riešenie a cesta? Očistenie pokožky termálnou alebo micelárnou vodou.

Ako sa starať o make-upom zaťaženú pleť?

Ak ho z akéhokoľvek dôvodu potrebujete na svoju pleť denne nanášať, nemali by ste ho zabudnúť z pleti aj odstrániť. Je lepšie ho najprv odstrániť jemným pleťovým mliekom s upokojujúcimi a protizápalovými zložkami: nechtík lekársky, chrpa, harmanček a výťažky z hlohu sú ideálne zložky.

Pri umývaní sa vyhnite silnému treniu pokožky, ktoré vzniká tvrdými žínkami, pílingmi a rôznymi kefami. Aj uteráky by mali byť mäkké a príjemné, ako pre novorodencov.

Za zmienku tiež stojí vykonanie auditu vo vašej kozmetickej taštičke a opätovné prečítanie zložení vašich obľúbených výrobkov. Dôvod zhoršenia citlivosti môže byť skrytý pri reakcii na formaldehyd, alkohol, kyseliny, 100 % prírodné éterické oleje, syntetické vône a dokonca aj niektoré krémy na opaľovanie. Posledná menovaná položka je samozrejme letným príbehom.

Zvýšte hydratáciu

Vplyvom neželaných reakcií sa môžu množiť na pleti baktérie spôsobujúce zápal aj alergény. Bez spoľahlivej ochrany tak pokožka rýchlo stráca vlhkosť nielen na svojom povrchu, ktorý vidíme, ale aj v jej najhlbších častiach a bunkách.

S tým súvisí pocit zovretia pokožky. Stratí sa enzýmová aktivita – narušia sa procesy odlupovania kožných častí a suchosť ide potom ruka v ruke s citlivosťou.

Niekedy stačí, aby sa zmiernili bolestivé reakcie pokožky, môžete prehodnotiť dennú hydratačnú schému, a to: akumulovať vlhkosť v pokožke a spomaliť jej odparovanie.

Na prvý účel sa odporúčajú lieky nasýtené „zachytávačmi vlhkosti“ – látky, ktoré priťahujú a zadržiavajú vodu: napr. kyselina hyalurónová a kyselina mliečna. Po dobrom napití kože sa môžete presunúť na „druhú časť boja“ – rekonštrukciu plášťa s lipidmi . Tu sa dostávajú do popredia výrobky s vysokým obsahom ceramidov a mastných kyselín. Posledná je bohatá na bambucké maslo.

Vyhýbajte sa stresu

Zvýšenie podráždenia pokožky môže ovplyvňovať aj množstvo vnútorných faktorov súvisiacich s našou psychikou a správaním. Hormonálne zmeny, zlé návyky, nevyvážená strava s nízkym obsahom tuku a samozrejme chronický stres.

Pokožka nie je iba zložením rôznych vrstiev a buniek, ktoré fungujú ako krytie a ochrana. Je súčasťou nervového a imunitného systému a veľmi dobre reaguje na neustále sa meniace podnety prostredia.

Koža je tkaná z periférnych nervových receptorov, ktoré prenášajú informácie do mozgu. Najjednoduchším príkladom ich práce je to, že nevidíte, ale máte pocit, že vám prsty zachytávajú nečistoty alebo že sa okolo vašej nohy „plazí“ hmyz.

V dôsledku stresu (somatické choroby, nedostatok spánku, časté intoxikácie) tieto nervové zakončenia vylučujú prameň účinných látok, neurotransmiterov, ktoré vyvolávajú zápalové reakcie v koži. Z tohto dôvodu osoba s citlivou pokožkou neustále pociťuje svrbenie a pálenie. Karmínové škvrny na tvári a nose sú tiež dôsledkom silného vypätia.

Aby nervové zakončenia nevylučovali žiadne dráždivé látky, v prvom rade je potrebné odstrániť zdroje stresu. A keďže obvykle ležia v nás samých, je logické obrátiť sa na psychológa. A za druhé, začať používať neurokozmetiku. Princípom pôsobenia týchto prostriedkov je selektivita, riešenie kozmetických problémov pôsobením na nervový systém cez pokožku.

Nezabudnite teda znížiť vo svojom byte teplotu, zvýšiť vlhkosť a doplniť pokožke dôležité hydratačné zložky.

Napíšte komentár

Your email address will not be published.