Sprievodca svetom cestovania - otvor myseľ, spoznaj svet

6 spôsobov, ako zmierniť stres a napätie vo vašom tele

1.4K 0

S moderným životným štýlom sa nám do života vkráda horúčkovité tempo a neustály tlak na čas. Takýto rytmus ale nevyhnutne vedie k pravidelnému stresu, bolestiam hlavy a nadmernému zaťaženiu celého organizmu. Deje sa to preto, že náš mozog dokáže spracovať najviac 4 až 6 úloh súčasne a pri vyššej záťaži jeho produktivita klesá. Aby ste tomu zabránili, musíte si svoj voľný čas správne usporiadať. A čo konkrétne to znamená, sa dozviete nižšie.

Kvalitný spánok

Znamená to normalizovaný režim nočného spánku a podľa možnosti aj prítomnosti toho denného. Poďme sa najskôr zaoberať tým, ktorý by ste si mali dopriať aj počas dňa.

Vedci sa domnievajú, že je možné a dokonca potrebné, spať aj počas dňa. Pomáha vám to zostať produktívnym, zvyšuje bdelosť a znižuje svalový a psychický stres a tiež aktivuje proces regenerácie tela. Aby bol takýto spánok pozitívny, musíte spať minimálne hodinu. Mozog má potom čas vstúpiť do fázy hlbokého spánku a lepšie sa uvoľní.

Tiež sa veľa hovorí o trvaní nočného spánku. Niekto hovorí, že musíte spať najmenej 8 hodín, no v skutočnosti môže stačiť niekomu aj 6.

Dôležité je, aby ste išli spať pred 24:00 hodinou, ležali na pohodlnej posteli s dobrým matracom a nemali plný žalúdok. V opačnom prípade minie vaše telo, namiesto sústredenia sa na obnovenie síl, energiu na trávenie toho, čo ste pred spaním skonzumovali. Výsledkom potom je, že sa nevyspíte a začnete priberať.

Plávanie

Vedeli ste o tom, že zvuk vodnej hladiny vám pomáha uniknúť z nedokonalostí tohto sveta a stresu? Aj optimálna teplota vody pomáha svalom relaxovať. Plávanie sa dá nazvať tiež jemnou alternatívou k telocvični. Záťaž je približne porovnateľná, ale je rovnomerne rozložená.

Cvičenie

Kvalitná fyzická aktivita vám pomáha udržiavať v dobrej kondícii aj kostru svalov, normálne fungovanie kĺbov a svalov, zrýchľuje metabolizmus, ako aj celkové posilňovanie tela a imunitného systému, vďaka čomu je oveľa menej pravdepodobné, že ochoriete.

Akupunktúra

Metóda, ktorá sa u nás preslávila len nedávno, sa v krajinách východu používa už po stáročia. Akupunktúra pomáha zmierňovať svalové kŕče, ktoré spôsobujú bolesť. Bodový účinok na jednotlivé ložiská v tele vám tiež umožňuje neutralizovať stres, bolesť, kŕče a zlepšuje krvný obeh.

Akupunktúra pomáha aj pri problémoch s chrbticou, zvyčajne vyžadujúcich chirurgický zákrok. Je však dôležité nájsť si kvalitného akupunktúrneho majstra, ktorý vie ako, čo a kde robiť.

Vaňa alebo Sauna

Ideálnym liekom na uvoľnenie a odbúranie stresu je aj kúpeľ. V liečivom kúpeli hľadali spásu už naši predkovia. Zázračné výpary „ochutené“ liečivými bylinkami pomáhali telu sa správne uvoľniť a získať silu pre ďalšiu prácu.

A inak tomu nie je ani dnes. Ide tu o komplexný účinok na telo. Byliny a rôzne prísady, ktoré „ochutia“ vodu v kúpeli, sa odparia a výsledný extrakt preniká do dýchacích ciest a uvoľňuje osobu zvnútra. Para rozširuje krvné cievy, zlepšuje priechodnosť a zabraňuje krvným zrazeninám a uvoľňuje svalové napätie.

Alkohol

Aj keď vás to možno prekvapí, v správnom pomere a so správnou kvalitou vám môže pomôcť aj alkohol. Je dokázané, že pohár suchého červeného vína zlepšuje celkový stav tela a začína produkovať enzýmy v pečeni, ktoré sú zodpovedné za čistenie tela, a tiež zlepšuje proces trávenia.

Svoje výhody má aj pivo. Fľaša ležiaka vám po celom pracovnom týždni pomáha dostať z vašej hlavy všetky bolestivé a únavné myšlienky, zmierňuje únavu a pomáha rýchlejšie zaspať. Ale aj tu je dôležitá správna miera. V opačnom prípade môžete na výhody zabudnúť.

Napíšte komentár

Your email address will not be published.