Sprievodca svetom cestovania - otvor myseľ, spoznaj svet

Všeobecné tipy, ktoré oceníte pri kúpe ďalekohľadu

556 0

Používajú ich turisti, poľovníci, armáda, či astronómovia. Čo je to? Jasné, sú to ďalekohľady. Samozrejme, každá spomenutá „skupina“ potrebuje od ďalekohľadu niečo iné a tak aj k výberu ďalekohľadu pristupujú odlišne. To však neznamená, že sa nenájdu všeobecné tipy, ktorými sa pri kúpe ďalekohľadu môžu riadiť všetci.

Účel je základ

Ako už z úvodu vyplýva, pri kúpe ďalekohľadu je prvoradé určiť si účel, na aký sa ďalekohľad bude používať. Ak si kupujete ďalekohľad pre seba, tak nad tým určite nebudete príliš rozmýšľať, ale dobre to treba zvážiť vtedy, ak kupujete ďalekohľad ako darček pre niekoho blízkeho.

Vedieť, čo od ďalekohľadu potrebujete, je dôležité nielen preto, aby ste si nekúpili nedostatočný ďalekohľad, ale aj preto, aby ste zbytočne neplatili za parametre, ktoré nepotrebujete. Alebo dokonca za parametre, ktoré na váš účel budú absolútne nevhodné. Dobrým príkladom je priblíženie. Ďalekohľady s viac ako 16-násobným zväčšením sú zväčša bez statívu nepoužiteľné. A ak si takýto ďalekohľad kúpite napríklad na turistiku, zrejme vás nepoteší, že na to, aby ste ho naplno využili, budete musieť zo sebou vláčiť aj statív. Áno, napríklad ZEISS má v ponuke ďalekohľad s 20-násobným zväčšením, ktorý je použiteľný aj bez statívu vďaka mechanickej stabilizácii obrazu. Ale stojí viac ako 7 000 €!

Účelu by mal byť ďalekohľad prispôsobený aj odolnosťou. Ak si napríklad kupujete ďalekohľad, ktorému bude počas používania hroziť kontakt s vodou, samozrejmosťou by mala byť jeho vodeodolnosť.

Ďalšie tipy

Podobne je to aj s tým, za akej viditeľnosti budete ďalekohľad používať. Ak ho plánujete používať aj za zníženej viditeľnosti, rozhodne sa poobzerajte po modeloch s dobrou svetelnosťou alebo dokonca s funkciou nočného videnia. Inak toho moc neuvidíte.

Všeobecne dobrou voľbou sú ďalekohľady, ktoré majú tubus naplnený dusíkom. Na čo je to dobré? Dusík v tomto prípade zabraňuje nepríjemnému roseniu ďalekohľadu a to aj pri prudkých zmenách teploty.

Ďalší všeobecný (a náš posledný) tip znie: vyberajte si overené značky, pri ktorých sa budete môcť spoľahnúť na určitú kvalitu. To však neznamená, že musíte za ďalekohľad utratiť „majland“. Napríklad ďalekohľady Minox začínajú zhruba na 130 € a aj tieto najlacnejšie modely budú vašimi spoľahlivými spoločníkmi. Samozrejme, v rámci svojej cenovej kategórie.

Zdroj obrázka:

Autor: serdiuk yehor / Shutterstock.com